Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

To koniec klasycznych farm wiatrowych? Polacy wymyślili coś znacznie lepszego


wiatry
Polski wynalazek zrewolucjonizuje energetykę wiatrową? Chodzi o turbiny pionowego obrotu. W przeciwieństwie do klasycznych wiatraków z poziomą osią obrotu, nie są one źródłem hałasu oraz nie bywają podatne na zawirowania powietrza.

O pionowych turbinach wiatrowych, które mogą zmienić oblicze energetyki wiatrowej w Polskim Radiu 24 mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Ponad to, nowe rozwiązanie pozwala pracować na niskich masztach oraz w strefach zurbanizowanych. – Siłownie wiatrowe Piskorza to rozwiązanie wykorzystujące oś pionową do obrotu i energię kinetyczną wiatru. Dodatkowo budowa składa się z modułów, które można składać w instalacje dowolnych mocy – mówi Sylwester Salach z firmy ProEnergetyka.

Ciche i bezpieczne dla środowiska

Ale zalet – jak dodaje – jest znacznie więcej: elektrownie tego typu startują od niskiego wiatru, nie są głośnie, są bezpieczne dla środowiska, można je zbudować w niecały rok oraz mają wysoką efektywność.

Z racji wyższej wydajności, a także tego, że jest to technologia pionierska, cena siłowni wiatrowych Piskorza jest wyższa od tradycyjnych turbin. To jednak nie powinien być problem, bo jak mówi Sylwester Salach – inwestycja zwraca się bardzo szybko, ze względu na większą o nawet 50 procent wydajność, w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami.

Na razie powstała jedna elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu, w miejscowości Kodeń. – W tym roku jeszcze pójdzie rzeszowskie i stocznie w Trójmieście. Zainteresowanie jest duże nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w Azji – dodaje Salach.

Błażej Prośniewski, abo

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 44 = 47

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl