Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Koniec eldorado dla roszczeniowych programistów. Już niedługo rynek zaleją dziesiątki tysięcy kandydatów


Pisaliśmy, że to jedna z bardziej uprzywilejowanych i roszczeniowych grup zawodowych, która ma niewiarygodne wymagania płacowe, a kiedy już łaskawie pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej, to obraża rekruterów. Niedługo dojdzie jednak do przeładowania rynku i skończy się eldorado.

Liczby nie kłamią. Na przestrzeni lat 2011-2017 doszło do wzrostu z 27 tys. do 38 tys. przyjętych na studia informatyczne. Przyjęto w ostatnich pięciu latach łącznie ponad 170 tys. osób. Zapotrzebowanie na pracowników IT wyniosło w ubiegłym roku 50 tys., co pokazuje, że wielu specjalistów zostanie bez pracy.

Pamiętajmy przy tym, że różne firmy oferują darmowe kursy programowania, a później zatrudniają wybrane osoby. Coraz większą popularnością cieszą się także bootcampy, które w szybkim tempie pozwalają poznać tajniki kodowania. Są to intensywne kursy, podczas których uczymy się HTML, CSS i tak dalej.

Branża cieszy się dotychczas najwyższymi zarobkami, które przekraczają nawet 10 tys. miesięcznie. W 2016 roku najchętniej poznawano JavaScript (55,4 proc.), SQL (49,1 proc.) i Java (36,3 proc.). Są to od trzech lat najpopularniejsze języki programowania, co stabilizuje ich pozycję i jest pewnym wyznacznikiem przy wyborze języka do nauki.

Trzeba jednak pamiętać, że zawód programisty to nie zajęcia dla leniwych. – Wejście w programowanie to nie zabawa. To zajęcie wymaga nieustannej nauki, zdobywania doświadczenia. Choć nie da się ukryć, że i przyrost wynagrodzenia w relacji do doświadczenia i wiedzy jest kuszący – przekonuje w rozmowie z INN:Poland Bożena Jamka-Czyż, która kieruje projektem bootcampu dla programistów Reaktor
Piotr Burakowski
Źródło: innpoland.pl/Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

48 + = 57

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl