Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Komisja Europejska chce położyć kres winietkom w Bułgarii


Komisja Europejska zamierza zaproponować zmianę aktualnie istniejącego podatku za środki transportowe na terenie Unii Europejskiej. Miałyby one zostać uzupełnione o dodatkową opłatę zależną od wysokości poziomu emisji dwutlenka węgla na każdy przejechany kilometr. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, funkcjonujący obecnie w Bułgarii system winietek przejdzie do historii i będzie musiał zostać zastąpiony opłatą naliczaną w zależności od przejechanego dystansu.

Ma to na celu ujednolicenie systemu opodatkowania dla wszystkich obywateli krajów europejskich, powiedzieli przedstawiciele Komisji Europejskiej na łamach „Automotive News Europe”. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA) ogłosiło tymczasem, że wesprze ideę zróżnicowania opłat drogowych w zależności od ilości wydalanych spalin pod warunkiem, że będzie to sprzyjać realnej redukcji zanieczyszczeń oraz zapewni uczciwą konkurencję pomiędzy producentami pojazdów.

Pomysł ten miałby zachować przybliżoną średnią opłatę zależną od przejechanego dystansu, co oznacza, że za przejazd pojazdem o wyższej emisji spalin będzie trzeba zapłacić więcej. Wyższe kwoty obejmą głównie stare samochody oraz pojazdy towarowo-przewozowe. Winiety czasowe zostaną wstrzymane – mówią przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Spodziewać się można, że wielu kierowców zbuntuje się przeciwko usunięciu winietek, jako że są one tańszą opcją. Nowa ustawa wymagałaby również dodatkowej inwestycji w urządzenia umożliwiające naliczanie i egzekwowania taksy w oparciu o ilość przejechanych kilometrów. Propozycja zostanie najprawdopodobniej opublikowana przed 31 maja, po czym będzie musiała zostać przegłosowana przez Parlament Europejski i władze kraju.
Tłum. Karolina Widera
Źródło: vesti.bg

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

50 − = 45

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl