Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kolejni milionerzy


biedronka
Oto kolejny milioner dzięki Biedronce. Raz w roku sprzedaje znicze za 60 mln i pozamiatane. 

Można grać w totolotka i czekać, aż wielka kumulacja i nieprawdopodobny zbieg okoliczności uczyni bogatym do końca życia. Ale są też przedsiębiorcy, którzy podpiszą jedną umowę z Biedronką, a potem żyją długo i szczęśliwie. Właśnie ujawnił się jeden z nich.

Zapewne nie znacie Dominika Tomczyka, a nazwa Polwax niewiele wam mówi, ale produkty tej firmy niemal każdy z nas trzymał w ręku. To największy w Polsce producent parafin, wosków ale także zniczy – tych charakterystycznych – czerwona latarenka ze złotą pokrywką. Właśnie podpisał pierwszą stałą umowę z siecią sklepów Biedronka. 

Jeszcze w tym roku sprzeda znicze za 60 mln złotych. To dużo, mniej więcej tyle, ile firma sprzedaje przez jedną czwartą w roku. “Polwax podpisał z Jeronimo Martins Polska (właściciel Biedronek) odrębną umowę, w ramach której spółka dostarczać będzie na rzecz firmy w roku 2016 produkty zniczowe produkowane pod marką własną JMP ” – czytamy w komunikacie spółki. Producent zaprojektuje nowe produkty, które na półkach pojawią się przed Dniem Wszystkich Świętych.

Kierujący spółką Polwax Dominik Tomczyk, to były pracownik spółki petrochemicznej Lotos, który w 2012 roku z pomocą pieniędzy z funduszu inwestycyjnego wykupił część firmy – Lotos Parafiny z korporacji. Ma fabrykę produkującą parafiny w Jaśle oraz w Czechowicach-Dziedzicach. Ten woskowy biznes dwa lata temu wprowadził na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

DOMINIK TOMCZYK, PREZES POLWAX

Wszyscy myśląc o parafinach mają przed oczami świece i znicze. A parafiny to szeroka gama różnych produktów, m.in. otwierając rano lodówkę powinniście państwo zobaczyć ile tam jest parafiny – np. oblewane woskami parafinowymi sery, opakowania do mleka i soków, w których znajdują się kleje w oparciu o woski parafinowe. Każdy drewniany mebel w państwa domu jest pokryty emulsjami parafinowymi, m.in. produkowanymi przez nas. A z drugiej strony lotki w turbinie silnika Boeinga będą odlewane w oparciu o technologię spółki Polwax. 

To nie jedyny polski producent, który wzbił się wysoko na skrzydłach Biedronki.


Jędruś milioner

Inżynier Andrzej Krupiński, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, i jego żona Maria otworzyli restaurację “U Jędrusia” w Krakowie, a wkrótce później zakład garmażeryjny produkujący pierogi. Kontrakt z Biedronką spadł na nich jak grom z jasnego nieba. Jako główni dostawcy pierogów w kilka lat musieli rozbudować firmę. Już w 2012 roku mieli 120 mln przychodów z czego połowę zapewniały zamówienia z największej sieci sklepów w Polsce. Biznes tak błyszczał, że amerykański Heinz, który kontroluje m.in. Pudliszki chciał odkupić firmę za 60 mln zł. Krupińscy nie skorzystali. Tak powstała największa pierogarnia w Polsce, zatrudniająca 800 osób.

Marian milioner
To niezwykle rzadki widok, ale gazetce promocyjnej Biedronki wystąpił milioner z krwi i kości Marian Owerko, twórca Bakallandu oraz inwestor giełdowy. Własnym zdjęciem promował akcję pt. “Swoje chwalimy”. Ten największy w Polsce dostawca bakalii rządzi na półkach dyskontu. A na zlecenie Biedronki produkuje także batony Vitanella. Był także udziałowcem dużej hodowli ryb Tilapii pod Warszawą. Przygotowane tam ryby dostarczano jako świeże do marketów tej sieci. 

Grzegorz milioner
Grzegorz Mordalski, założyciel firmy Anita z Działoszyna to jeden z największych choć zupełnie nieznany producent lodów w Polsce. Jego produkty czasem występują na półce jako Cafe Morani, innym razem Poetic, Carat czy lody Muuu. Ich własna marka Anita nie była tak mocno promowana jak Grycan czy Algida. Firma działa na rynku od ponad 20 lat, tylko że częściej występowała jako “anonimowy poddostawca” największych sieci handlowych w Polsce. Grzegorz Mordalski raczej stroni od wywiadów prasowych. Ostatnio pokazał się w mediach, aby ogłosić, że zbudował największą mroźnię przemysłową w Polsce – mieszczącą 32 tysiące palet z produktami. Według analiz Carrefour aż cztery produkty z firmy Anita znajdują się w top 10 najczęściej kupowanych lodów.

Tomasz Molga

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl