Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kolejka zamówień w niemieckim przemyśle dłuższa niż kiedykolwiek


Portfele zamówień niemieckich zakładów przemysłowych są tak pełne jak nigdy. Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że zasób zamówień wzrósł o 0,5 procenta w stosunku do poprzedniego miesiąca. W porównaniu do analogicznego miesiąca w zeszłym roku zanotowano wzrost o 14,1 procenta. „W taki sposób portfel zamówień sektora przemysłu wytwórczego osiągnął nowy rekordowy poziom od czasów rozpoczęcia pomiarów w 2015 roku” – podkreślili statystycy.

Powodem takiego stanu rzeczy są braki półproduktów, które utrzymywały się już przed rosyjską wojną w Ukrainie, a są pogłębione przez falę koronawirusa u największego partnera handlowego Niemiec – Chin, gdzie dochodzi do regularnych lockdownów. Z powodu przerwanych łańcuchów dostaw wiele przedsiębiorstw ma wciąż problemy z realizacją zamówień. Ilość wewnątrzkrajowych zamówień do realizacji wzrosła o 2 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast ilość tych z zagranicy spadła o 0,3 procenta.

Czas realizacji portfela zamówień uległ nieznacznemu zmniejszeniu do 8,0 miesięcy w czerwcu z 8,1 miesięcy w maju. Wskazuje on, ile miesięcy firmy musiałyby teoretycznie produkować przy założeniu stałego obrotu bez nowo napływających zamówień, aby zrealizować istniejące zamówienia. Dla producentów dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny i pojazdy, czas realizacji jest szczególnie wysoki i wynosi 11,8 miesiąca.

Jeśli w najbliższych miesiącach wąskie gardła w zaopatrzeniu ustąpiłyby, mogłoby to ożywić produkcję w niemieckim przemyśle. Jednak zaopatrzenie w surowce i półprodukty może prawdopodobnie pozostać głównym problemem niemieckiego przemysłu w drugiej połowie roku. W lipcu 73,3 procent ankietowanych przedsiębiorstw skarżyło się na związane z nimi wąskie gardła – tak wynika z comiesięcznego badania monachijskiego instytutu Ifo. „Obok zasadniczego braku komponentów elektronicznych do problemów zaopatrzeniowych wciąż przyczyniają się problemy w światowej logistyce, przede wszystkim w transporcie morskim” – oznajmił Klaus Wohlrabe, szef badań Ifo.

Tłumaczenie: Jan Popek

Źródło: https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/auftragsstau-in-der-deutschen-industrie-so-lang-wie-noch-nie-18249672.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl