Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kłamstwo nie tylko smoleńskie, czyli kłamstwa PiS o polskiej gospodarcePropaganda smoleńska wyrządziła w sercach i mózgach niektórych Polaków tak wielkie zniszczenia, że trudno będzie je naprawić. Winni temu jesteśmy my wszyscy, którzy – w pierwszych miesiącach, a nawet latach po katastrofie – mówiliśmy raczej cicho (żeby nie urazić bliskich ofiar) zamiast krzyczeć, że PiS kłamie.

Niestety zakłamywanie rzeczywistości to codzienność PiS, dlatego naszą codziennością musi być obnażanie tych kłamstw. A ponieważ PiS kłamie na każdy temat, więc jest co robić. Także podczas debaty sejmowej o wotum nieufności Premier Szydło skłamała lub zmanipulowała dane dotyczące polskich finansów publicznych i gospodarki 17 razy! Pozwoliłam sobie przytoczyć wypowiedzi Pani Premier i dołączyć mój komentarz.

I. B.Sz.: “W grudniu w 2015 r., wygospodarowaliśmy w tym budż ecie ponad 17 mld zł.”
Kłamstwo – nie wygospodarowali, tylko zabrali z budżetu 2015 roku 9 mld. zł. z aukcji szerokopasmowego internetu LTE, a ok. 8 mld. zł. to był zysk NBP z 2015 r. To jednorazowe dochody, które pozwoliły wypłacić pieniądze na program 500+, a nie trwały dochód budżetowy.

II. B.Sz.: “…gdzie były te pieniądze, skoro wy nie potrafiliście wspierać polskich rodzin.”
Kłamstwo – dopiero w 2015 roku zdjęto z Polski procedurę nadmiernego deficytu i 2016 rok był pierwszym, w którym mogliśmy zwiększyć wydatki na cele społeczne! A 8 naszych lat to dwie wielkie fale kryzysu, podczas których w innych państwach UE obniżano emerytury i wynagrodzenia! My w tym czasie wspieraliśmy rodziny: płaca minimalna wzrosła z 900 zł. do 1850 zł., a wysokość najniższej emerytury o 30%. Ponadto wprowadziliśmy:
1. Najdłuższy w Europie urlop rodzicielski płatny!
2. 1000 zł. mies. przez pierwszy rok życia dla matek, które nie pracowały.
3. Ulgi podatkowe, odliczane także ze składek ZUS, to dla rodziny wielodzietnej, posiadającej 5 dzieci, 9 tys. 600 zł.
4. Opłacanie składki ZUS w czasie urlopu wychowawczego (3 lata).
5. Opłacanie składki ZUS za nianię.
6. Opiekę przedszkolną – liczba dzieci w przedszkolach na wsi wzrosła z 17% do 70%, a w miastach dwukrotnie.
7. Dopłatę do przedszkoli publicznych i niepublicznych, aby godziny powyżej pięciu (te są bezpłatne) nie były droższe niż 1 zł. dla rodzica.
8. Ulgi w CIT dla firm, które tworzą żłobki lub partycypują w kosztach.
9. Urlop ojcowski.
10. Kartę Dużej Rodziny
11. Bezpłatny podręcznik.
12. Mieszkanie dla Młodych, obejmujące rynek wtórny.
13. Finansowanie in vitro.
14. Mechanizm w świadczeniach socjalnych “złotówka za złotówkę”!

III. B.Sz.: “Opodatkowaliśmy zagraniczne banki i walczymy z oszustami podatkowymi”
Kłamstwo – opodatkowali także polskie małe banki spółdzielcze, a najwięcej do budżetu wpłaca polski ubezpieczyciel – PZU, całkiem sporo polski bank PKO BP. Trzeba też pamiętać, że banki i ubezpieczyciele przerzucili ten podatek na klienta, mamy droższe kredyty, płacimy więcej za usługi bankowe i OC, a lokaty są niżej oprocentowane.

IV. B.Sz.: “Nie zrobiliście nic, co byłoby kompleksowym planem na rozwój, na poprawienie demografii, czy przyspieszenie gospodarki.”
Kłamstwo – O prorodzinnych, poprawiających demografię rozwiązaniach pisałam wyżej. Dla gospodarki wprowadziliśmy trzy pakiety deregulacyjne (o szczegóły można spytać Premiera Gowina), przedsiębiorcom pomógł też skrócony okres rozliczania VAT, zniesienie sankcji za pomyłkę w deklaracji vatowskiej, szybkie i proste rejestrowanie firmy, możliwość zawieszenia działalności, zniesienie REGON, oświadczenia zamiast zaświadczeń i dziesiątki innych ułatwień w odprawach celnych, czy relacjach z fiskusem. W ramach pomocy de minimis setki tysięcy firm uzyskały gwarancje BGK, dzięki którym otrzymywały tanie kredyty na rozwój firm. Nie bez znaczenia dla rozwoju była także wiarygodność polskiego rządu, wysokie ratingi, niska rentowność polskich obligacji. Nie byłoby wreszcie rozwoju Polski i setek tysięcy nowych miejsc pracy, gdyby nie drogi i autostrady wybudowane w ciagu tych ośmiu lat. Dodajmy wybudowane nie drożej niż dzisiaj stara się budować PiS (wysoka cena budowy dróg to kolejne kłamstwo PiS).

VI. B.Sz.: “Jan Vincent-Rostowski, minister finansów Platformy, z właściwą sobie dokładnością prognozował: Na te obietnice, które składa Prawo i Sprawiedliwość, pieniędzy nie ma i w ciągu 4 najbliższych lat nie będzie. A co się okazało? Rządzi Prawo i Sprawiedliwość i pieniądze są i będą. Swoją drogą po raz kolejny zadaję pytanie: Gdzie były te pieniądze? Niektórzy mówią, że wystarczy nie kraść. ”
Kłamstwo – pieniędzy nie ma, bo finansują program 500+ z długu. Mówił o tym Premier Morawiecki do działaczy PiS. Są na to zresztą dowody: dzisiaj Polska jest wśród trzech państw UE, które w ubiegłym roku zadłużyły się najbardziej, a w czasach rządów PO należeliśmy do elitarnego klubu trzech państw zadłużających się najmniej (w relacji do PKB). Tymczasem w 2016 r. Polska zwiększyła swój dług o 95 mld. zł, to ok. 2% PKB!

VII. B.Sz:.”…mówiliście, ż e nie da się realnie zmniejszyć biedy w Polsce. Przekonywaliście, że Polska jest zieloną wyspą, a prawda była taka, ż e umieliście tylko zabierać. Podnieśliście VAT”
Kłamstwo – nigdy nie mówiliśmy, że nie da się zmniejszyć biedy! Co więcej obszar ubóstwa zmniejszał się podczas naszych 8 lat zdecydowanie szybciej, niż planuje to w SOR Morawiecki! Można to sprawdzić, porównując dane GUS i tabeli nr 3. “Wskaźniki kluczowe przedstawiające stopień realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” z tegoż dokumentu. Podatek VAT? Podnieśliśmy VAT w latach największego od 100 lat kryzysu, a PiS znowelizował ustawę po to, by utrzymać tę wyższą stawkę w roku 2017, chociaż jest przecież dobra koniunktura gospodarcza!

VIII. B.Sz.: “Szczyciliście się tym, że walczycie z kryzysem, a w rezultacie po 8 latach waszych rządów gospodarka dramatycznie wyhamowała.”
Kłamstwo – oddaliśmy gospodarkę w doskonałej kondycji, ale zapaść w inwestycjach wywołana brakiem kompetencji ekipy PiS, a także niepewnością w otoczeniu gospodarczym w związku z niszczeniem TK, służby cywilnej, w ogóle instytucji demokratycznych oraz nieprawdopodobnym zwiększeniem zadłużenia Polski spowodowała spadek dynamiki PKB z 3,9% w 2015 r. do 2,8% w 2016 r. GOSPODARKA WYHAMOWAŁA POD RZĄDAMI PiS!

IX. B.Sz.: “Rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że można realizować tak ambitne programy jak „Rodzina 500+” i jednocześnie zapewnić dynamiczny rozwój gospodarki. Wieszczyliście załamanie gospodarcze, a prawda jest taka, że w 2016 r. deficyt polskich finansów publicznych był najniższy od 9 lat i wyniósł 2,4% PKB.”
Kłamstwo – W 2016 r. mieliśmy spadek dynamiki wzrostu i zapaść w inwestycjach, a nie dynamiczny rozwój! Deficyt finansów publicznych był niski, bo samorządy miały nadwyżkę, a budżet nie wydał prawie nic na współfinansowanie projektów unijnych, tzn. na inwestycje publiczne. Ponadto, gdyby z 2015 r. nie zabrano 9 mld. zł. z LTE, to deficyt 2015 byłby najniższy, bo nawet po przeniesieniu tych środków na 2016 r. deficyt w 2015 wyniósł 2,6%, a w 2016 2,4%.

X. B.Sz.: “Ten rok to również bardzo dobre warunki na rynku pracy. Bezrobocie wynosi 8,2% i jest dziś najniższe od 25 lat.”
Manipulacja – niski poziom bezrobocia to efekt wzrostu gospodarczego, a nawet dynamicznego przyspieszenia, ale z 2015 r., a także decyzji, że ubezpieczenie nie jest uzależnione od uzyskania statusu bezrobotnego. Ludzie się nie rejestrują w PUP, bo nie muszą tego robić dla ubezpieczenia.

XI. B.Sz.: “Jako pierwszy rząd zaczęliśmy działać́ w kierunku innowacyjnego rozwoju, a nie tylko o tym mówić́. Polska w 2016 r. awansowała o siedem miejsc, na 39. pozycję, w rankingu globalnego wskaźnika innowacyjności.”
Manipulacja – dobry wskaźnik w 2016 nie może być wynikiem działań rządu z 2016 r., to efekt z poprzedniego roku, bo dane zbiera się z lat wcześniejszych!

XII. B.Sz.:”…na koniec 2015 r., czyli wtedy kiedy kończyły się wasze rządy, środki europejskie były wydane w Polsce na poziomie 0,3%. Na koniec 2016 r., a więc po roku rządów Prawa i Sprawiedliwości, zaangażowanie tych środków było na poziomie 24%. ”
Kłamstwo i manipulacja – czym innym jest wydanie środków, a czym innym zaangażowanie! Nie wolno porównywać jabłek i pomarańczy! Zaangażowanie to dopiero plan ich wydania! Ponadto cały 2014 rok był stracony dla wydatkowania środków z nowej perspektywy, bo UE spóźniła się z nowymi procedurami! W 2015 przygotowaliśmy wszystkie programy centralne i kontrakty regionalne właśnie po to, żeby w 2016 móc inwestować środki! Warto dodać, że zaangażowanie środków UE na poziomie jst wynosi ok. 20%, więc oskarżenia kierowane do samorządów o niewydawanie tych środków także są na wyrost.

XIII. B.Sz.: “Skutecznie realizujemy uszczelnienie systemu podatkowego. To my rozpoczęliśmy autentyczną walkę z wyłudzaniem podatku, z uderzającymi budż et i uczciwych przedsiębiorców tzw. karuzelami podatkowymi. Wy ignorowaliście takie wyłudzenia, nie kiwnęliście palcem, by wykrywać oszustów… ”
Kłamstwo – Po pierwsze narazie nie ma żadnych efektów uszczelnienia z 2016 roku, co więcej relacja dochodów z VAT do wartości dodanej brutto w gospodarce pogorszyła się, a to raczej znaczy, że nastąpiło rozszczelnienie systemu. Walkę rozpoczęliśmy my! Odwrócony VAT, wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, ustawa o cenach transferowych, ustawa o zagranicznych spółkach kontrolowanych. To wszystko zrobił minister finansów z PO, a poza tym zostawiliśmy wyniki pracy zespołu ds. zwalczania oszustw podatkowych – cały szereg rekomendacji kolejnych koniecznych działań. Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania to nasz gotowy projekt ustawy zostawiony w szufladzie, a wprowadzony przez PiS; koncepcja centralnego rejestru faktur, czy mechanizm split payment to pomysły i opracowania tego właśnie zespołu!

XIV. B.Sz.: “Agencja ratingowa Moody’s podniosła prognozę wzrostu PKB Polski z 2,9% do 3,2% w r.”
Specjalnie nie ma się z czego cieszyć, bo w budżecie zapisany jest wzrost PKB na poziomie 3,6%, czyli i tak jeszcze sporo brakuje!

XV. B.Sz.: “Wartość giełdowych spółek wzrosła o 44 mld.”
Kłamstwo – od czasu wyboru Prezydenta Dudy wartość spółek spadła tak bardzo, że wzrost o 44 mld zł. nie jest nawet odrobieniem strat wywołanych rządami PiS!

XVI. B.Sz.: “Narodowy Bank Polski historycznie osiągnął najwyż szy zysk.”
Ale czy na pewno jest się czym chwalić? Zysk NBP ma związek z osłabieniem złotego! A to nie jest dobra wiadomość, i to nie tylko dla frankowiczów. Zysk taki może uratować napięty do granic możliwości budżet 2017 r., więc może stąd radość PiS, ale już dla deficytu wg ESA 2010 jest i tak neutralny, a to jest prawdziwy nasz problem.

XVII. B.Sz.: “Wskaźnik PMI wynosi powyż ej 50 punktów.”
Manipulacja polega na tym, że wskaźnik PMI w połowie 2015 r. wynosił 54,5%, a dzisiaj 53,5%, więc wciąż jest niższy niż wtedy, gdy rządziła PO i było po prostu normalnie.

Ciekawe, ile razy Beata Szydło skłamała, mówiąc o innych obszarach działalności rządu PiS?
Izabela Leszczyna
Źródło: NaTemat.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 4 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl