Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Katowicka spółka importuje węgiel pochodzący z Donbasu


Do Polski trafia lub trafiał węgiel wydobywany w Donbasie – ustalił “Dziennik Gazeta Prawna(link is external)“.

Surowiec sprowadza spółka Doncoaltrade, według KRS od 2012 r. zarejestrowana w Katowicach(link is external). Jej prezesem i głównym udziałowcem jest Ołeksandr Melnyczuk. Mniejszościowym akcjonariuszem jest Roman Ziukow, syn Jurija, byłego wiceministra energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy, ojca chrzestnego wnuczki ekspremier Julii Tymoszenko. Ziukow odrzuca oskarżenia o udział w biznesie – informują dziennikarze.

Na Śląsku nikt z ponad 20 rozmówców “Dziennika Gazety Prawnej” o Melnyczuku nie słyszał. Na Ukrainie znają go w branży wszyscy. Melnyczuk przez pewien czas pełnił funkcję wiceministra paliw, energetyki i przemysłu węglowego ŁRL. Jak ustalili dziennikarze, poprzez Doncoaltrade do Polski trafiał antracyt – najbardziej energetyczny węgiel kamienny, którego rynkowa cena dziś to około 140 dolarów. Z ŁRL – według rozmówców “Dziennika Gazety Prawnej” – wyjeżdża nawet kilkakrotnie tańszy. Dziennikarze dotarli do rosyjskiego certyfikat(link is external)u uprawniającego Doncoaltrade do wysyłki ukraińskiego antracytu za granicę drogą morską. Termin ważności upływa w maju 2018 r.

Na Ukrainie(link is external) ten rodzaj węgla wydobywa się wyłącznie na obszarach Donbas(link is external)u, więc jeśli ktoś dziś sprzedaje ‘ukraiński antracyt’, to znaczy, że przechodzi on przez ręce prorosyjskich powstańców” – mówi gazecie ukraiński trader.

Autor:
© SPUTNIK. ALEXANDER KRYAZHEV
Źródło:

gazetaprawna.pl/plportal

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl