Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kanadyjski bank sprzedawał fałszywe złoto ze stemplem renomowanej mennicy


Jubiler z Ottawy odkrył, że sztabka ze stemplem królewskiej mennicy okazała się podróbką. Odkrycie wzbudziło obawy, że po rynku może krążyć więcej tego typu fałszywek.

Podrabianie złota tańszymi metalami jest tak stare jak historia ludzkiej cywilizacji. Ale współcześnie bardzo rzadko zdarza się, aby sztabka ze stemplem uznanej mennicy kupiona u renomowanego dilera okazała się nie zawierać złota. A taki właśnie przypadek przydarzył się kanadyjskiemu jubilerowi.

Fałszywa sztabka złota w opakowaniu sugerującym pochodzenie z Royal Canadian Mint.

Fałszywa sztabka złota w opakowaniu sugerującym pochodzenie z Royal Canadian Mint. (Stu Mills/CBC)

Jak donosi CBC News, jubiler Samuel Tang 18 października nabył jednouncjową sztabkę w opakowaniu Royal Canadian Mint w lokalnym oddziale Royal Bank of Canada. Mamy zatem sztabkę pewnego pochodzenia kupioną u pewnego dilera. Pan Tang był zatem w szoku, gdy pracownik jego zakładu odkrył, że zakupiona sztabka w ogóle nie zawiera złota.

Royal Canadian Mint oświadczyła, że jest w trakcie przeprowadzania własnych testów feralnej sztabki, ale już na pierwszy rzut oka widać, że produkt ten nie pochodzi z królewskiej mennicy. Skąd zatem podrobiona sztabka znalazła się w sprzedaży w dużym kanadyjskim banku?

Afera może nie ograniczać się do jednej sztabki. Fałszerz raczej nie podrobił tylko jednego egzemplarza i zapewne po rynku krąży więcej tego typu podróbek. Nie wiadomo też, ilu inwestorów zdążyło zakupić fałszywe sztabki i trzyma je sądząc, że posiada prawdziwe złoto.

W poniedziałek wieczorem uncja złota była wyceniana na 1275,88 USD, co stanowiło równowartość 4651,74 złotych.

Autor:
Z.B.
Źródło:

bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 60 = 63

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl