Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Kaczyński wywołał hossę na akcjach banków. Jeden miliarder bardzo się ucieszyłAkcje banków, które są silnie zaangażowane w kredytach frankowych poszły w piątek ostro w górę. Zareagowały na słowa Jarosława Kaczyńskiego. Ten odebrał „frankowiczom” nadzieję, że rząd zajmie się ulżeniem ich kredytowej niedoli.

– Frankowicze powinni zacząć samodzielnie walczyć o swoje prawa – powiedział w piątek w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał, że w tej kwestii przeważyło dobro całej gospodarki.

Giełda nie dała długo na siebie czekać i entuzjastycznie przyjęła deklarację Kaczyńskiego. Gdyby ktoś znał słowa prezesa już wczoraj, zainwestowałby pewnie w akcje Getin Noble Bank, który rósł w piątek nawet o 13 proc. Majątek miliardera Leszka Czarneckiego, który ma ponad połowę akcji banku wzrósł w ciągu jednego dnia o ponad 100 mln zł.

Niewiele mniejsze zyski dał w piątek Bank Millennium (+11 proc.). W górę poszły również akcje mBanku (+3,6 proc.), BZ WBK (+4,1 proc.) i państwowego PKO BP (+2,9 proc.).

Lista beneficjentów wywiadu Kaczyńskiego obejmuje więc oprócz Czarneckiego: portugalski Banco Comercial Portugues, którego wartość akcji w Banku Millennium wzrosła o 474 mln zł, niemiecki Commerzbank (+675 mln zł na akcjach mBanku), hiszpański Santander (+964 mln zł na akcjach BZ WBK), ale i Skarb Państwa (+357 mln zł na akcjach PKO BP).

Notowania “frankowych” banków

Rozwiązanie kwestii frankowej wypompowałoby z banków pieniądze, które w ten sposób nie trafiłyby na akcje kredytową, czy na inwestycje w gospodarce. Komisja Nadzoru Finansowego szacowała w marcu ubiegłego roku, że gdyby zaproponowana przez prezydenta ustawa o frankowiczach weszła w życie, kosztowałaby banki aż 66,9 mld złotych. Według ekonomistów mogłoby to doprowadzić do kryzysu finansowego.

Poza tym widać już wyraźnie jak banki poradziły sobie z podatkiem od instytucji finansowych – w całości przerzuciły go na klienta. Nie inaczej byłoby zapewne z ewentualnymi ustawami frankowymi.

Trudno powiedzieć, czy na losach frankowiczów nie odbiła się negatywnie analiza sprzed ponad roku, która pokazała, że lista „frankowiczów” pokrywa się terytorialnie ze słabszymi wynikami Prawa i Sprawiedliwości?

Źródło: www.money.wp.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − = 7

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl