Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Jutro ważny dzień dla setek polskich firm. Niektórzy wstrzymają oddech


We wtorek Trybunał Konstytucyjny zajmie się ustawą PiS dot. tzw. zniesienia 30-krotności składek ZUS. Kontrowersyjny pomysł był kilka miesięcy temu skrytykowany przez wszystkie największe organizacje pracodawców w kraju, a także przez sam ZUS. Co powinien zrobić Trybunał? – Orzec, że projekt jest niekonstytucyjny – mówi nam Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Rząd dużo mówi o polepszeniu sytuacji dla firm, tymczasem podrzuca takie bomby. Przez niespodzianki PiS nie wiem nawet, jakie będę miał koszty pracy w przyszłym i kolejnym roku. To kompletne kuriozum – mówił w rozmowie z Business Insider Polska w grudniu zeszłego roku szef jednej z dużych firm informatycznych.

Trybunał Konstytucyjny – zniesienie 30-krotności składek ZUS dla polskich firm wejdzie w życie?
Co go tak zdenerwowało? Projekt zniesienia 30-krotności składek ZUS, który bez jakichkolwiek konsultacji ekspresowo przeszedł przez Sejm i Senat. Zatrzymał go dopiero Andrzej Duda, który z uwagi na kontrowersje i ostry sprzeciw organizacji pracodawców skierował go do Trybunału Konstytucyjnego. Ten miał już orzekać o nim w lipcu, jednak się z tego wycofał i pracodawcy zostali w zawieszeniu. Dopiero niedawno okazało się, że Trybunał weźmie projekt pod lupę 30 października.

Przypomnijmy, o co w nim pokrótce chodzi. Zniesienie limitu składek ZUS oznacza, że trzeba będzie je płacić od kwoty przekraczającej 30-krotność prognozowanego średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Rocznie to suma rzędu 128 145,3 zł brutto (dane za 2017 r.). Każda wyższa płaca byłaby niejako obciążona dodatkowym podatkiem, który spadłby w części na barki przedsiębiorców.

Likwidacja tzw. progu odcięcia objęłaby 350 tys. najlepiej zarabiających podatników. Tylko w 2018 r. do kasy państwa dodatkowo wpłynęłoby aż 5,24 mld zł. Jest to więc pokaźna suma – jednym zabiegiem rząd zagwarantowałby sobie na przykład ok. 20 proc. finansowania programu 500 plus.

Kozłowski: Projekt powinien przepaść
Jak zaznacza w rozmowie z Business Insider Polska Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, kontrowersyjny projekt ustawy był w zeszłym roku forsowany w ekspresowym tempie i pomimo tego, że wyszedł spod ręki rządowej, a nie poselskiej, nie odbyły się żadne poważne konsultacje społeczne. – Z uwagi na ważkość zawartych tam kwestii oraz zły tryb uchwalenia projektu – ustawapowinna być uznana za niekonstytucyjną – mówi.

Dodatkowo ekonomista przekonuje, że wprowadzenie jej w życie wraz z innymi pomysłami rządu, jak Pracownicze Plany Kapitałowe to spora ingerencja w budżety firm.

– Takie postępowanie wzmaga niepewność prawną, o której od miesięcy mówią polskie przedsiębiorstwa – twierdzi.

Na jeszcze inny aspekt tej sprawy zwracają uwagę eksperci Konfederacji Lewiatan:

Wprowadzenie limitu wiązano ze stworzeniem jednolitego systemu emerytalno-rentowego w celu zagwarantowania jego stabilności w przyszłości i niedopuszczenia do tworzenia tzw. kominów emerytalnych (dużych różnic wysokości przeciętnej emerytury w stosunku do emerytur najwyższych). 

Powstawanie dużych rozbieżności w wysokości świadczeń emerytalnych w przyszłości będzie wpływało na sposób waloryzacji świadczeń, który stanie się ułomny i niesprawiedliwy, a koszty z tego wynikające przekroczą spodziewane zyski.

– Lewiatan krytykował działania rządu, które pozorowały prowadzenie dialogu społecznego i pomniejszały rolę niedawno powołanej instytucji Rady Dialogu Społecznego. Sposób i tempo procedowania projektu ustawy naruszyły podstawowe zasady i standardy dialogu społecznego, który ma swoje umocowanie w art. 20 Konstytucji RP – argumentuje organizacja.

Konfederacja Lewiatan wylicza nieprawidłowości
Co więcej, Konfederacja Lewiatan w sierpniu tego roku zawiązała koalicję organizacji pracodawców przeciw zniesieniu limitu tzw. 30-krotności przy odprowadzaniu składek ZUS. Sygnatariusze w liście m.in. do premiera Morawieckiego postulują, aby prawa w tym zakresie nie zmieniać przynajmniej do 2020 r.

Według opinii organizacji przepisy powinny zostać wycofane i ponownie skonsultowane m.in. ze względu na:

kontrowersje, jakie wywołało procedowanie ustawy z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw znoszącej zasadę trzydziestokrotności,
odwołanie przez Trybunał Konstytucyjny rozprawy w sprawie zbadania zgodności ustawy z Konstytucją RP i nieznany termin rozpoznania wniosku Prezydenta RP,
niepewność odnośnie stanu prawnego oraz kolejne inicjatywy legislacyjne podwyższające koszty działalności pracodawców, ograniczające możliwości podejmowania nowych inwestycji przez przedsiębiorców,
cele rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładające tworzenie w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i wysoko wynagradzanych,
wzrost kosztów pracy wysokiej klasy specjalistów, które zmniejszają atrakcyjność tworzenia w naszym kraju innowacyjnych miejsc pracy,
brak inicjatyw zwiększających atrakcyjność umów o pracę w stosunku do innych forma zatrudnienia,
finalizacje procesu opracowywania budżetów przez przedsiębiorców na rok 2019 r.
Pod apelem podpisały się wszystkie największe organizacje biznesowe w naszym kraju.

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 − = 65

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl