Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Japonia ma tak dużo pustych domów, że rozdaje je za darmo


Nie od dziś wiadomo, że Japonia ma gigantyczny problem demograficzny. Nie ma natomiast problemu z niedoborem mieszkań, przynajmniej na prowincji, z której młodzi ludzie wyprowadzają się do większych miast. W niektórych regionach domów jest więcej niż ludzi, którzy mogliby je zapełnić – informuje CNN.

Z danych za 2013 rok wynika, że w Kraju Kwitnącej Wiśni było 60 mln domów i 52 gospodarstw domowych. I nic nie wskazuje na to, że trend się odwróci. W 2065 roku populacja Japonii ma skurczyć się ze 127 milionów do 88 milionów. Na wsi już teraz stoją opuszczone domy, które miejscowi nazywają “akiya”.Darmowe domy w Japonii

Jak podaje CNN, do 2040 roku prawie 900 miasteczek i wsi w Japonii przestanie istnieć. Dlatego władze podejmują wysiłek, by temu zapobiec i rozdają domy. Za darmo można zamieszkać np. w miasteczku Okutama, położonym ok. 2 godzin jazdy pociągiem od Tokio. W latach 60. zamieszkiwało je ponad 13 tysięcy osób. Dziś ma tylko 5200 mieszkańców i jeśli nic się nie zmieni, będzie jednym z tych, które do 2040 roku staną się miasteczkami wymarłymi. Okutama słynie z wyjątkowych krajobrazów i tras wspinaczkowych. Jest położona na terenie parku narodowego.

Kto ma szansę dostać dom lub pieniądze na remont? Japończycy poniżej 40. roku życia lub pary z co najmniej jednym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Nowi przybysze muszą zdecydować, że zostaną w miasteczku na stałe i że będą dbać o powierzone im domostwo. Muszą też dom doprowadzić do stanu pozwalającego w nim zamieszkać, a to czasem spore wyzwanie. Domy nie są nowy, wiele opustoszało dawno temu. W Okutamie jest łącznie 3000 domów, a 400 z nich jest niezamieszkanych. Tylko połowa z nich jest w stanie pozwalającym na remont.

Źródło: businessinsider.com

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl