Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Jak zaoszczędzić więcej pieniędzy w 2022 roku i w co je zainwestować?


Ten przewodnik krok po kroku pokaże Ci, jak zaplanować budżet, zarządzać finansami osobistymi i zacząć oszczędzać więcej pieniędzy na inwestycje.

Finanse osobiste mogą być stresujące dla wielu osób, ale istnieje kilka prostych wskazówek dotyczących oszczędzania, dzięki którym będziesz spokojniejszy. Mając to na uwadze, oto kilka sugestii, które możesz wykorzystać, aby zacząć realizować swoje cele oszczędnościowe w nowym roku, niezależnie od tego, czy są one duże, czy małe.

  1. Pozbądź się długu

Najpierw to, co najważniejsze. Nieezależnie od tego, czy jest to zadłużenie na karcie kredytowej, pożyczka osobista, czy coś innego, najlepszą drogą do rozpoczęcia oszczędzania jest spłacenie wszelkich długów, które obecnie posiadasz. Pozbywając się długu, pozbywasz się spłat odsetek od tego, co pożyczyłeś, a kiedy już wszystko spłacisz, będziesz mieć więcej dochodu do dyspozycji, aby oszczędzać i inwestować.

  1. Kontroluj swoje podstawowe wydatki

Każdy ma niezbędne wydatki do opłacenia co tydzień, miesiąc lub rok. Zazwyczaj jest to czynsz lub kredyt hipoteczny, ubezpieczenie, rachunki za media lub telefon, koszty transportu i rachunki za żywność. Oblicz, ile potrzebujesz, aby zaspokoić swoje potrzeby i od tego momentu zacznij pracować nad oszczędzaniem. Dobrym sposobem na zarządzanie pieniędzmi jest dążenie do przeznaczania od 30% do 35% wydatków na czynsz i 15% na inne niezbędne wydatki. Jeśli wyjdzie mniej, to świetnie!

Miejmy więc nadzieję, że zostanie Ci mniej więcej 50% dochodu do wydania. Większość z nas ma kilka potrzeb związanych życiem społecznym, hobby, ulubionymi subskrypcjami i tak dalej, ale miejmy nadzieję, że po tym punkcie zostanie Ci około 25% na wydatki uznaniowe. Jeśli zauważysz, że za każdym razem, gdy nadchodzi dzień wypłaty, zaczynasz szaleć z wydatkami, dobrym pomysłem może być obserwowanie, ile konkretnych rzeczy kupujesz. Może to być tak proste, jak na przykład ustawienie sobie limitu wydatków, który przeznaczysz na ubrania w miesiącu. Może nawet będziesz miał trochę dodatkowej sumy pieniędzy, aby zainwestować w firmy, od których regularnie kupowałeś!

  1. Najpierw zapłać sobie

Kiedy już ustalisz, ile zostanie Ci po wydatkach, świetnym pomysłem jest przelanie części nadwyżki zarobków bezpośrednio na konto inwestycyjne. Większość aplikacji maklerskich pozwala na bezpośrednie wpłaty co tydzień lub co miesiąc, co oznacza, że po natychmiastowym przelaniu pieniędzy z konta, będziesz mieć mniejszą pokusę, aby wydać je na coś innego. Decyzja o tym, ile zainwestować, zależy od danej osoby, ale pamiętaj, że Twoje inwestycje powinny odzwierciedlać długoterminowy sposób myślenia. Nie chodzi o oszczędzanie czy inwestowanie każdego zarobionego grosza, ale raczej o budowanie solidnych nawyków, których można się trzymać przez dłuższy czas.

  1. Unikaj inflacji stylu życia

Ustaliłeś więc plan, z którym będziesz w stanie sobie poradzić. Ostatnią kwestią, którą należy poruszyć, jest styl życia. Jest to szczególnie ważne dla młodszych osób, które wraz z rozwojem kariery zawodowej i wzrostem zarobków szukają nowych posad. Inflacja stylu życia to sytuacja, w której wzrasta Twój całkowity dochód, ale rosną również Twoje wydatki. Teraz, gdy masz większy dochód do dyspozycji, możesz zacząć wydawać więcej gotówki. Nie ma w tym nic złego, ale jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której zwiększysz swoje możliwości zarobkowe, pamiętaj, by odłożyć trochę więcej na oszczędzanie i inwestowanie w swoją przyszłość.

Podsumowanie

Tak więc mamy to! Jeśli to pomoże, dobrym pomysłem może być ustawienie sobie zakładek między kontem bankowym a kontem oszczędnościowym, a dla niektórych osób bardzo korzystne może być również spisanie wszystkich wydatków i wyznaczenie celu.

Źródło: https://mywallst.com/blog/how-to-save-more-money-for-investing-in-2022/

Autor: David Granahan / Tłumaczenie: Natalia Kochan

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl