Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Indie wprowadzą w tym roku cyfrową rupię


Minister finansów Indii powiedziała, że kraj wprowadzi cyfrową wersję rupii już w tym roku.

Nirmala Sitharaman w swoim dorocznym przemówieniu dotyczącym budżetu przedstawiła również plany wprowadzenia 30% podatku od dochodów z aktywów cyfrowych. W ten sposób zyski z handlu lub transferu kryptowalut i niezbywalnych tokenów znalazłyby się w najwyższym przedziale podatkowym w kraju.

Indie to kolejna duża gospodarka, która ogłosiła oficjalną wirtualną walutę, zaraz po Chinach, które testują cyfrowego juana.

„Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego da impuls, bardzo duży impuls, dla cyfrowej gospodarki” – powiedziała we wtorek Sitharaman. „Cyfrowa waluta doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutą” – dodała.

Sitharaman powiedziała również, że skala i częstotliwość transakcji na aktywach cyfrowych „sprawiła, że konieczne jest zapewnienie specjalnego systemu podatkowego”, w którym zyski z transakcji są opodatkowane. Podatek miałby również zastosowanie do prezentów w postaci aktywów cyfrowych, przy czym odbiorcy byliby zobowiązani do uiszczenia opłaty. Podatki za wszystkie inne transakcje byłyby pobierane u źródła.

Oświadczenie to pojawiło się, ponieważ Sitharaman przedstawiła roczny budżet indyjskiego rządu federalnego. Obejmował on zwiększenie wydatków na infrastrukturę i udzielenie gwarancji kredytowych małym firmom, które zmagają się z problemami. Trzecia co do wielkości gospodarka Azji mocno ucierpiała w wyniku pandemii, która spowodowała znaczną utratę miejsc pracy i stale rosnącą inflację.

Ogłoszenie, że indyjski bank centralny wprowadzi cyfrową walutę, jest związane z polityką demonetyzacji tego kraju. W 2016 r. 500 rupii (4,94 funta) i 1000 banknotów rupii zostało wycofanych z systemu finansowego.

Tymczasem Chiny testują cyfrowego juana przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które mają odbyć się w tym miesiącu. Kraj ten zakazał również handlu kryptowalutami .

Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu w Wielkiej Brytanii badają potencjalną cyfrową walutę banku centralnego.

Inwestorzy kryptowalut pozytywnie przyjęli plan Indii wprowadzenia cyfrowej rupii.

Sumit Gupta, współzałożyciel i dyrektor generalny indyjskiej giełdy kryptowalut CoinDCX, powiedział BBC, że inicjatywa ta „uprawniła wirtualne aktywa cyfrowe”.

Gupta stwierdził również, że opodatkowanie aktywów cyfrowych byłoby dobre dla rynku, ale stawka jest zbyt wysoka. „Stawka podatkowa w wysokości 30% jest równa stawce nałożonej na zyski z działalności spekulacyjnej, takiej jak loterie, hazard i inne gry hazardowe. Proponowane 30% może działać jako tłumik dla jej większego przyjęcia” – powiedział.

W 2018 roku Reserve Bank of India (RBI) zakazał handlu kryptowalutami. Bank wcześniej wydał kilka ostrzeżeń dotyczących „ryzyka ekonomicznego, finansowego, operacyjnego, prawnego, ochrony konsumentów i bezpieczeństwa” wirtualnych walut, takich jak Bitcoin. Zakaz został jednak uchylony przez sąd najwyższy dwa lata później.

W listopadzie rząd zasygnalizował, że przygotowuje się do rozprawienia z większością kryptowalut w kraju w ramach długo oczekiwanego projektu ustawy. Stwierdzono wówczas, że planowane przepisy mają na celu „stworzenie ram ułatwiających tworzenie oficjalnej waluty cyfrowej, która ma być emitowana przez Bank Rezerw Indii”.

Autor: BBC / Tłumaczenie: Natalia Stawicka

Źródło: https://www.bbc.com/news/business-60225372

Grafika, źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/14990/production/_123086348_gettyimages-175076040.jpg

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl