Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

ILO: Bezrobocie wywołane pandemią najgorsze od 1945 roku


Rynek pracy w dobie pandemii koronawirusa czeka największy kryzys od czasu II wojny światowej. 1,25 mld ludzi może stracić pracę, otrzymać niższą pensję lub nie otrzymać jej wcale, ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO).

Najnowsze badanie ILO wykazało, że już w drugim kwartale 2020 roku, na całym świecie, pandemia zmniejszy liczbę miejsc pracy o 6,7%, co odpowiada 195 mln utraconych miejsc pracy na pełny etat (48 –godzinny tydzień pracy).

Bardzo poważne zmniejszenie liczby miejsc pracy oczekiwane jest zwłaszcza w krajach z dochodem nieco powyżej średniej (100 mln miejsc pracy na pełny etat), co „znacznie przewyższy skutki kryzysu finansowego z 2008 i 2009 roku”.

Biorąc pod uwagę populacje, najbardziej poszkodowana może być Europa i kraje arabskie, chociaż liczby pokazują, że najciężej będzie w Azji i krajach regionu Pacyfiku.

Gospodarki jak naczynia połączone

Czeka nas utrata zatrudnienia i czasu pracy. Będzie to największy kryzys od zakończenia II Wojny Światowej, ostrzega ILO.

Niemiecka Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że Unia Europejska stoi przed największym wyzwaniem od momentu swojego powstania.

“Biorąc pod uwagę zdrowie obywateli, stoimy przed wielkim wyzwaniem tak, jak i pozostałe kraje członkowskie [Unii]. Dlatego, w interesie nas wszystkich, także Niemiec, leży to, żebyśmy nie wyszli z kryzysu osłabieni, ale wzmocnieni”.

Kanclerz zwróciła uwagę na to, że aktualny kryzys pokazał, jak bardzo światowe gospodarki są ze sobą połączone, i że w odpowiedzi na kryzys musi być więcej Europy. Europy silniejszej, lepiej funkcjonującej we wszystkich sektorach i we wszystkich krajach członkowskich.

Tłum. Emila Liberda

Źródło: Agencija

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl