Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

t-online.de

Ile zarabia członek niemieckiego Bundestagu?


Sala plenarna w gmachu Reichstagu: tu odbywają się obrady, za które posłowie otrzymują wynagrodzenie (źródło: obrazy imago).

Ogromna odpowiedzialność spoczywa na barkach każdego członka Bundestagu. Ale ile pieniędzy zarabia poseł za swoją pracę w parlamencie? Odpowiedzi na to pytanie udziela niemiecki e-portal informacyjny t-online w zakładce „Politik Kompass”.

Grafik wielu parlamentarzystów jest mocno napięty. Istnieje również odpowiednie wynagrodzenie za poszczególne wystąpienia, reprezentowanie okręgu wyborczego, pracę w komisjach oraz wszelkie inne zadania. Tak zwana dieta nie jest jedyną pulą pieniędzy, jaką może dysponować poseł Bundestagu.

Dieta poselska stanowi, do pewnego stopnia, pensję podstawową. Od 1 lipca 2021 r. wynosi ona 10 012,89 euro miesięcznie. Kwota ta ma zapewnić niezależność i odpowiadać odpowiedzialności urzędu. Od powyższej kwoty musi być regularnie odprowadzany podatek.Opłata ryczałtowa pobierana jest za dodatkowe wydatki takie jak ustanowienie biura we własnym okręgu wyborczym, podróż lub literaturę specjalistyczną.

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy poseł otrzymuje dodatkowo 4 560,59 euro wolnych od podatku miesięcznie. W niemieckim Bundestagu nie ma diety za pojedyncze sesje ani dziennego wynagrodzenia, co właściwie stanowi zwyczaj w innych parlamentach.

 

Nie wszystkie płatności są bezwarunkowe

Parlamentarzyści zwykle nie muszą samodzielnie z ww. kwot opłacać ani sprzętu biurowego, ani swoich umów telefonicznych, ani nawet sprzętu wykorzystywanego do pracy. Bundestag zapewnia każdemu deputowanemu do 12 000 euro rocznie. W przeciwieństwie do opłaty all-in, tzw. środki na świadczenia rzeczowe wypłacane są wyłącznie gotówką po okazaniu należytej faktury.

Ze względu na duże obciążenie zadaniami posłów niemieckiego Bundestagu, pracownicy i pracownice stanowią dla parlamentarzysty siłę niezastąpioną. Na ten cel dostępne jest kolejne 22 795 euro miesięcznie. Fakturowanie odbywa się bezpośrednio przez administrację Bundestagu. Za środki pieniężne z tej puli nie mogą zostać zatrudnieni krewni, małżonkowie, członkowie zarządu i byli partnerzy życiowi.

Co więcej członkowie Bundestagu mają pozwolenie na darmowe korzystanie z pociągów linii Deutsche Bahn. Koszty podróży lotniczych i innych środków transportunmogą również zostać zwrócone – pod warunkiem, jeśli takowa podróż była konieczna do wypełnienia mandatu poselskiego.

Niejeden parlamentarzysta może zarabiać jeszcze więcej. Poszczególne ugrupowania parlamentarne mogą wykorzystać swoje środki na opłacenie tzw. dodatków funkcyjnych. Ma to zrekompensować większe obciążenie pracą, na przykład biorąc za przykład dyrektora zarządzającego parlamentu. Odpowiednia grupa parlamentarna sama ustala wysokość kwoty.

autor: Fabian Jahoda
tłumacz: Maja Knychalska

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl