Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Pod hasłem walki ze szarą strefą, rząd Indii usuwa 86 proc. gotówki z obiegu


Decyzją rządu indyjskiego unieważniono 86 procent gotówki w obiegu i jest to największa wymiana pieniędzy w historii świata.
Większość obywateli Indii (1/7 ludzi na świecie) trzyma gotówkę w domu, która jest obecnie makulaturą. Gotówkę można wymienić w banku, jednak przed bankami ustawiają się wielogodzinne kolejki. Wybuchł chaos, przygotowano za mało nowych banknotów, nowe nominały nie mieszczą się w bankomatach, a w niektórych regionach sparaliżowany został handel i rolnictwo.

Szok i przerażenie

Rząd w Nowym Dehli używa naukowego zwrotu – demonetyzacja, który brzmi uspokajająco. Jednak serwis BBC nazywa ten proces mianem shock and awe(szok i przerażenie), od nazwy doktryny militarnej, polegającej na wykorzystaniu absolutnej przewagi wojskowej do zniszczenia przeciwnika i zdławienia jego woli walki.

Jeśli 90 proc. transakcji dokonywanych jest za pomocą gotówki, oznacza to, że opodatkowania unikają setki milionów obywateli.

Pod hasłem walki ze szarą strefą rząd w Dehli unieważnia aż 86% gotówki, bowiem
z danych rządowych wynika, że w 2013 roku tylko 1 proc. ludności płaciło podatek dochodowy, a tony gotówki zalegają “pod materacami”. Ludzie rozliczają się z ręki do ręki, bez podatków, a uzyskanych dochodów nie umieszczają na kontach bankowych. Szacuje się, że “szara strefa” odpowiada około 20 proc. PKB Indii.
.
Co zrobić z workami pełnych pieniędzy?

Posiadacze gotówki mają niemały problem. Władze ogłosiły, że do końca grudnia można bezstratnie umieścić dowolną kwotę na bankowych kontach. Problem w tym, że izba skarbowa ogłosiła, że będzie prowadziła dochodzenia przy depozytach przekraczających równowartość 15 tys. zł. Urzędnicy będą chcieli dociec skąd pochodzi majątek.

Jeśli ktoś nie chce otworzyć bankowego konta, pozostaje mu wymienić stare banknoty na nominały 500 i 2000, jednak problem w tym, że bez pytań w gotówce można wymienić najwyżej 4,5 tys. rupii (ok. 270 zł). Jeśli ktoś przyjdzie do bankowego okienka z większą sumą, będzie musiał udowodnić, że opłacił wymagane podatki. Jeśli mu się nie uda, wówczas bank naliczy mu zaległą taksę, którą dodatkowo zwiększy o grzywnę w wysokości 200 proc. zaległego podatku.
Aby rozwiązać problem, powstała instytucja „słupów,” którzy składają niewielkie depozyty bankowe w imieniu bogaczy. Do prania pieniędzy wykorzystywane są też świątynie, które dostają stare rupie, księgują je jako anonimowe wpłaty darczyńców i wymieniają całość na nowe banknoty. Dużym popytem cieszy się złoto, a przed sklepami jubilerskimi rosną kolejki.

Eksperci oceniają, że walutowa burza potrwa 3-4 miesiące. Tymczasem rolnicy nie mają pieniędzy, by kupić odpowiednią ilość ziaren pszenicy do zasiewu. W Bengalu, którego filarem jest rybołówstwo i sprzedaż połowów na targowiskach, nastąpił paraliż
Rząd w Nowej Dehli zaapelował o”50 dni cierpliwości”, jednak apel może zmienić się w “50 dni chaosu”. Okradzeni ludzie mogą wyjść na ulicę, a wtedy dni rządu mogą być policzone.

Czy myślicie, że wasze pieniądze w bankach są bezpieczne? Otóż to tylko zapis elektroniczny, a kiedyś może „zgasnąć światło” na kilka dni i każdy będzie musiał udowodnić nie tylko, że miał pieniądze na rachunku, ale również udokumentować źródło ich pochodzenia. W ten oto sposób można okraść obywateli w „cywilizowanym” świecie, gdzie 90% transakcji odbywa się za pośrednictwem rachunków elektronicznych.

PL PORTAL PL
Artykuł opublikował portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

23 + = 25

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl