Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Gospodarka zyskała 3,4 mld euro na złotych wizach portugalskich


Jak poinformowały w czwartek władze Urzędu ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) w Lizbonie, w latach 2012-2017 Portugalia wyemitowała łącznie 5553 złotych wiz dla inwestorów spoza Unii. Prawo do korzystania z nich rozszerzono automatycznie o 9315 członków ich rodzin.

W ciągu ostatniego roku największą dynamikę wydawania złotych wiz zanotowano w przypadku przedsiębiorców z Brazylii. Ich grono zwiększyło się o prawie 100 proc. – wydano 473 dokumenty.

Portugalska złota wiza dotychczas najczęściej trafiała w ręce przedsiębiorców z Chińskiej Republiki Ludowej. Od 2012 do 2017 r. wydano ją 3588 inwestorom z Chin.

Wśród Chińczyków, którzy otrzymali prawo do stałego pobytu na podstawie specjalnej wizy, jest wielu przedsiębiorców pochodzących z Hongkongu i Makau. Nie brakuje też osób powiązanych z rządzącą krajem Komunistyczną Partią Chin.

Przy uwzględnieniu państw Europy najwięcej złotych wiz Lizbona wydała obywatelom Rosji. Dotychczas prawo do zamieszkania na stałe w Portugalii i swobodnego przemieszczania się po państwach strefy Schengen zyskało na podstawie tego dokumentu 105 rosyjskich przedsiębiorców. Przywileje objęły też członków ich rodzin.

Z szacunków SEF wynika, że około 94 proc. złotych wiz wyemitowanych zostało w efekcie nabycia przez wnioskujących nieruchomości. Z tego tytułu do portugalskiej gospodarki napłynęły ponad 3 mld euro.

Przedsiębiorcy z branży nieruchomości wskazują jednak, że wydawanie złotych wiz oprócz pociągnięcia za sobą znaczących wpływów dla portugalskiej gospodarki doprowadziło również do pewnych niekorzystnych zjawisk na rynku, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.

– W niektórych częściach miast, które upodobali sobie zagraniczni inwestorzy, ceny mieszkań zostały wyśrubowane przez spekulantów do rekordowego poziomu. Kosztują dwa, trzy razy więcej niż wynosi ich realna wartość. Poza tym w stolicy postępuje drastyczny wzrost cen. Tylko w ciągu ostatniego roku nieruchomości podrożały średnio o 30 proc. wobec ub.r. – powiedział właściciel spółki wynajmującej domy w środkowej Portugalii Abel Monteiro.

Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 r. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w tym kraju 1 mln euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 30 miejsc pracy. W 2016 r. przywilej ten poszerzono też o osoby, które nabyły i wyremontowały za co najmniej 350 tys. euro ponad 30-letnią nieruchomość usytuowaną na terenie miejskim.

Źródło: http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/gospodarka-zyskala-34-mld-euro-na-zlotych-wizach,2554417,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl