Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Gospodarka europejska niespodziewanie wzrosła w ostatnim kwartale, łagodząc obawy przed recesją (na razie)


Europejska gospodarka niespodziewanie wzrosła w drugim kwartale tego roku, rozwiewając obawy – na razie – że kontynent może popaść w recesję.

gotowe spółki

Według wstępnych szacunków opublikowanych w piątek przez urząd statystyczny UE, gospodarka Unii Europejskiej wzrosła w ostatnim kwartale o 4 proc. 19 krajów, które używają euro jako swojej waluty – które stanowią prawie jedną piątą światowej produkcji gospodarczej – rozwijały się nieco szybciej, odpowiednio o 4% i 0,7%.

Jednak Niemcy, największa gospodarka regionu, w drugim kwartale znalazły się w stagnacji, jak podały oficjalne dane w piątek.

Inflacja nadal rosła. Według wstępnych danych Eurostatu ceny konsumpcyjne w strefie euro osiągnęły w lipcu 8,9%, nieco więcej niż w poprzednim miesiącu.

Wiadomość pojawia się dzień po tym, jak Stany Zjednoczone poinformowały, że ich gospodarka skurczyła się w drugim kwartale z rzędu, podsycając obawy o recesję.

Od miesięcy gwałtownie rosnące światowe ceny energii i żywności wywierają presję na europejskich konsumentów i przedsiębiorstwa. Inwazja Rosji na Ukrainę pod koniec lutego i sankcje, które nastąpiły po niej, tylko pogorszyły sytuację, powodując niedobory kluczowych towarów.

W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny podniósł swoją główną stopę procentową o pół punktu procentowego — pierwszą podwyżkę od 11 lat — w dążeniu do ograniczenia rosnących cen. Jednakże wciąż czeka go niełatwa walka o opanowanie sytuacji.

Pomimo piątkowych danych, recesja w Europie jest nadal bardzo zagrożona, ponieważ stoi przed nią perspektywa pełnego kryzysu energetycznego tej zimy.

Bank centralny pozostaje w tyle za swoimi konkurentami, takimi jak Rezerwa Federalna, która zaczęła podnosić się kilka miesięcy temu. Stopy procentowe w Europie są ujemne od 2014 roku, co oznacza, że ​​jest dalej w tyle. A jeśli brak energii doprowadzi region do recesji, bank centralny może zostać zmuszony do nagłego zaprzestania podwyżek stóp, co ograniczy jego zdolność do walki z inflacją.

W przypadku nadejścia recesji inflacja może się obniżyć bez konieczności dalszej interwencji banku centralnego. Ekonomiści jednak raczej nie popierają takiego wyniku, co również zapoczątkuje falę zwolnień.

Opublikowane w zeszłym tygodniu badanie przeprowadzone przez Bank of America wśród europejskich zarządzających funduszami wykazało, że 86% respondentów spodziewa się recesji w przyszłym roku, w porównaniu z 54% w czerwcu.

Kryzys energetyczny

Szanse na recesję w Europie wzrosły na początku tego tygodnia, kiedy Rosja – historycznie jej największy jedyny dostawca energii – odcięła dostawy gazu ziemnego kluczowym rurociągiem.

Kontynent od miesięcy boryka się z niedoborami dostaw w obliczu narastającego konfliktu gospodarczego między Moskwą a Brukselą w związku z wojną na Ukrainie.

Skutkiem tego są gwałtowne wzrosty cen energii, które napędzały inflację, a w zeszłym tygodniu niemal doprowadziły do bankructwa największego importera gazu w Niemczech.

W zeszłym miesiącu Gazprom, rosyjska państwowa firma energetyczna, zmniejszyła przepływy przez rurociąg Nord Stream 1 o dwie trzecie. Nord Stream 1 odpowiadał za około 35% całkowitego importu rosyjskiego gazu do Europy w zeszłym roku.

W zeszłym tygodniu firma ponownie ograniczyła dostawy do zaledwie 20% przepustowości rurociągu, powołując się na prace konserwacyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, przepływ rosyjskiego gazu do Europy wynosi mniej niż jedną trzecią tego, co było o tej porze w zeszłym roku, podała w zeszłym tygodniu Komisja Europejska.

Dlatego też trwają wyścigi w poszukiwaniu alternatywnych źródeł gazu, zwiększając produkcję z Norwegii i gromadząc zapasy skroplonego gazu ziemnego.

Według ekonomicznej grupy ekspertów Bruegel, Europie udało się już zmniejszyć udział Rosji w dostawach gazu z 40% w zeszłym roku do zaledwie 20% w czerwcu.

Jednakże gdyby Moskwa całkowicie ograniczyła swój eksport do bloku, jak to zrobiła w ostatnich miesiącach do kilku krajów UE, wiele gospodarek pogrążyłoby się w recesji.

Przewidując najgorsze, Komisja Europejska ujawniła w zeszłym tygodniu swój plan awaryjny dotyczący oszczędzania gazu na przyszłą zimę.

goldsolar

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w zeszłym tygodniu, że całkowite odcięcie rosyjskiego gazu może zmniejszyć PKB Węgier, Słowacji i Czech – krajów szczególnie uzależnionych od eksportu Moskwy – nawet o 6%.

Niemcy, największa gospodarka bloku, w takim przypadku mogą stracić 220 miliardów euro (225 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych dwóch lat, według najlepszych prognostów gospodarczych.

Anna Cooban, Julia Horowitz  /Tłumaczył: Jakub Potyrała 

Źródło: https://edition.cnn.com/2022/07/29/economy/eurozone-gdp-and-inflation-data/index.html    /Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/euro-pieni%c4%85dze-waluta-europejski-1557431/

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl