Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Gorący rynek nieruchomości napędza rekord sprzedaży kredytów hipotecznych


Rekordowa sprzedaż kredytów w 2021 roku została napędzona wzmagającym się popytem na rynku nieruchomości, za sprawą wielu Amerykanów, którzy weszli na rynek lub poszukiwali większych mieszkań. | Fot.: Nam Y. Huh

Aby kupić dom, w 2021 roku Amerykanie wzięli na kredyt więcej pieniędzy niż kiedykolwiek.

goldsolar

Według szacunków Mortgage Bankers Association, kredytodawcy wypłacili w 2021 roku 1,61 biliona dolarów. Ta kwota przerosła 1,48 biliona w 2020 roku i bije poprzedni rekord z 2005 roku, czyli 1,51 biliona dolarów.

Boom na rynku kredytów hipotecznych odzwierciedla gorący rynek nieruchomości i powiązany wzrost cen w przeciągu zeszłego roku. Wiele czynników, które zaprowadziły Amerykanów na rynek nieruchomości w pierwszych miesiącach pandemii – niskie stopy procentowe oraz pragnienie większego domu – wciąż podnoszą ceny i salda kredytów. Co więcej, wielu mieszkańców USA dostało podwyżki i uzbierało oszczędności w trakcie pandemii, dając powody do decyzji o zakupie.

Cały ten dodatkowy przychód musi gdzieś trafić, i duża jego część trafiła na rynek nieruchomości”, powiedział Taylor Marr, wicedyrektor ds. ekonomii w Redfin Corp., jednej z agencji nieruchomości.

Wskaźnik wzrostu cen nieruchomości zwolnił w ostatnich miesiącach, jednak wciąż pozostaje w okolicach rekordowego poziomu. Ceny nieruchomości wzrosły o 19,1% w roku fiskalnym zakończonym w październiku. Oczekiwano, że wyprzedaż postawionych już domów w 2021 roku sięgnie najwyższego poziomu od 2006 roku.

Silny rynek pracy i wzrost płac w niektórych gałęziach przemysłu skłonił niektórych potencjalnych nabywców do ruszenia na rynek nieruchomości. Jak podaje Biuro Statystyki Pracy (BLS), stawki dla pracowników sektora prywatnego wzrosły o 4,6% rok do roku w trzecim kwartale.

Zakup domu jest wyrazem stabilności w zatrudnieniu, sytuacji finansowej i rodzinnej”, powiedział Mike Fratantoni, dyrektor ds. ekonomii w MBA.

Neel Kumar rozpoczął poszukiwania domu tego lata, po zaakceptowaniu nowej oferty pracy ze znacząco wyższą pensją. Znalazł jeden w osiedlu budowanych domów około 30 mil od swojego rodzinnego miasta, Austin w stanie Teksas. Kumar stwierdził, że bez podwyżki nie byłby w stanie pozwolić sobie na opłacenie domu wartego 405 tys. dolarów.

Młodsi nabywcy, tacy jak 27-letni Kumar, przyczynili się do napędzenia rynku nieruchomości w ostatnich latach. Jak podaje CoreLogic, urodzeni pomiędzy wczesnymi latami 80. a połową lat 90. millenialsi złożyli 67% wszystkich wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku.

Kumar dostał klucze do swojego domu w grudniu.

To zupełnie zwariowane uczucie”, powiedział. „Kurczę, to rzeczywiście się dzieje”.

Wzrost sprzedaży kredytów na zakup mieszkania częściowo wyrównał regres refinansowań, które spadły do około 2,3 biliona dolarów w 2021 roku z 2,6 biliona rok wcześniej.

Rosnące stopy procentowe kredytów hipotecznych spowolniły falę refinansowań które doprowadziły do boomu w udzielaniu kredytów na mieszkanie od wiosny 2020 roku. Gdy stopy procentowe rosną, mniej właścicieli domów jest w stanie obniżyć swoje miesięczne należności za pomocą refinansowania. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie je w 2022 roku trzykrotnie, co jeszcze bardziej zwiększy stopy procentowe kredytów hipotecznych.

Około 59% z 3,9 biliona dolarów pochodzących z kredytów hipotecznych udzielonych w 2021 roku stanowiły refinansowania. Wynik ten oznacza spadek z 64% w 2020 roku. Według przewidywań, udział refinansowania spadnie do 27% do 2023 roku, zaś wolumen spadnie do 63% w 2022 roku.

gotowe spółki

Ekonomiści nie oczekują, że wzrost stóp procentowych odstraszy potencjalnych nabywców nieruchomości. Średnia stopa procentowa 30-letniego kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem wciąż waha się w granicach 3%, co jest według historycznych standardów niską wartością.

Mimo to, nagły skok cen nieruchomości przeważył wzrost dochodów i niskie stopy procentowe, zaś posiadanie domu na własność znalazło się poza zasięgiem wielu Amerykanów.

Według Systemu Rezerwy Federalnej (FED) w Atlancie, kredyty mieszkaniowe są względem dochodów mniej opłacalne niż kiedykolwiek od 2008 roku. FED oszacowało, że na początku 2021 roku Amerykanie potrzebowali około 29% swoich dochodów aby pokryć koszty kredytu na dom ze średniej półki cenowej. Ta wartość wzrosła w październiku do 33%.

Autor: Orla McCaffrey

Tłum.: Marcin Lejza

Źródło: https://www.wsj.com/articles/red-hot-housing-market-fuels-mortgage-borrowing-record-11641033003?mod=markets_lead_pos5

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl