Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Gmina wyciąga rękę do młodych rodzin: Powstaną mieszkania dla tych, których nie stać na kredyt


bf675ddfa652b95b24b12ecfa0675cc7
Mazurska gmina Ryn zbuduje na swojej działce blok z 16 mieszkaniami przeznaczonymi dla młodych mieszkańców gminy, których nie stać na kredyt na zakup mieszkania, czy domu na wolnym rynku. Pomysł inwestycji Ryn zaczerpnął z sąsiedniej gminy Mikołajki.

Burmistrz Rynu Józef Karpiński poinformował, że blok z 16 mieszkaniami komunalnymi ma być gotowy w przyszłym roku. “Obecnie opracowywany jest projekt architektoniczny budynku” – dodał Karpiński.

Ryn nazwał lokalny program mieszkaniowy “Dla zaradnych”. Polega on na tym, że miejska spóła na działce należącej do miasta zbuduje blok przeznaczony dla mieszkańców gminy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Preferowane są rodziny z dziećmi lub rodzice samotnie wychowujący dzieci, a także osoby samotne. Ci, którzy chcą otrzymać zbudowane przez gminę mieszkanie nie mogą być właścicielami ani współwłaścicielami żadnego budynku, czy mieszkania oraz od co najmniej dwóch lat nie mogą zalegać z opłatami za zajmowany obecnie lokal. Z programu wykluczane będą osoby, u których z powodu zakłócania ciszy, czy porządku interweniowała policja lub zarządca budynku oraz osoby, które w ostatnim roku korzystały z dodatku mieszkaniowego.

Z wyliczeń gminy Ryn wynika, że koszt budowy metra kwadratowego budynku wyniesie 2,7 tys. zł. Mieszkańcy budynku przez 20 lat będą spłacać koszt budowy swojego lokalu, a gdy spłacą wszystkie raty mieszkanie stanie się ich własnością. Z symulacji gminy Ryn wynika, że mieszkanie w tym programie będzie mogła uzyskać np. czteroosobowa rodzina, której miesięczny dochód netto wynosi 2,7 tys. zł. W przypadku osób samotnych wystarczy dochód netto w wysokości 2 tys. zł. każda z rodzin jednorazowo będzie musiała wpłacić 10 proc. wartości mieszkania tj. od 10 tys. zł za mieszkanie 38 m. kw. do 18,9 tys. zł za mieszkanie o powierzchni 70 m. kw.

Burmistrz Rynu powiedział, że gmina zdecydowała się na realizację własnego programu mieszkaniowego ponieważ w Rynie i okolicy nie działa żaden deweloper. “Ci, których stać budują domy, ale nie wszystkich na to stać. Brakuje u nas mieszkań” – przyznał Karpiński.

Ryn pomysł budowy mieszkań dla mieszkańców gminy zaczerpnął z sąsiedniej gminy Mikołajki, która buduje już drugi blok w takim programie. Mieszkania w Mikołajkach cieszą się ogromną popularnością, w Rynie jest jeszcze kilka wolnych mieszkań.

Źródło: http://wgospodarce.pl/informacje/24136-gmina-wyciaga-reke-do-mlodych-rodzin-powstana-mieszkania-dla-tych-ktorych-nie-stac-na-kredyt

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 15 = 18

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl