Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Główni inwestorzy nalegają, aby rządy przestały wspierać paliwa kopalne


Zdjęcie: Auscape/Universal/Getty

Grupy kontrolujące 41 trylionów dolarów (29 trylionów funtów brytyjskich) w swoim kapitale domagały się, aby rządy na całym świecie przestały wspierać inwestowanie w paliwa kopalne i ustaliły cele na zredukowanie emisji węgla, aby zmniejszyć szkody spowodowane globalnym ociepleniem.

457 inwestorów, którzy są w posiadaniu prawie jednej trzeciej światowego kapitału, podpisało wspólne oświadczenie wzywające rządy do „znacznego wzmocnienia” swoich planów związanych ze zmniejszeniem emisji węgla w następnej dekadzie i przedstawienia szczegółowych celów, aby osiągnąć zerowe emisje netto do roku 2050 lub wcześniej.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się najwięksi brytyjscy zarządcy kapitałami, tacy jak Aviva, HSBC Asset Management, Legal and General Investment Management i M&G. Inni główni wspierający to między innymi Allianz Global Investors, Amundi, Axa, BNP Paribas i Nomura Asset Management.

Twierdzi się, że reprezentuje to największą grupę inwestorów w aktywa, która zaangażowała się działania przeciwko zmianie klimatu. Kroki te powinny zgadzać się z obliczeniami naukowców związane z tym, co jest potrzebne, aby zmniejszyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia nad poziomem przed działaniami przemysłowymi – jest to cel, aby uniknąć najgorszych skutków kryzysu klimatycznego.

Grupowy list opublikowany w czwartek był napisany podczas spotkania liderów bogatych ekonomii G7 w Cornwall w tym tygodniu i będzie też miał znaczenie na konferencji w sprawie klimatu organizowanej przez Cop26 UN w listopadzie w Glasgow. Działania w sprawie klimatu mają być dużą częścią rozmów G7, obok wyjścia z kryzysu po Covid-19 i opodatkowania międzynarodowych przedsiębiorstw.

W liście inwestorzy wzywali do „podjęcia zrównoważonych starań o naprawienie ekonomii po pandemii” i kroków do zmniejszenia spalania paliw kopalnych, takich jak zakaz tworzenia nowych elektrowni węglowych i ustalenie terminu rezygnacji z węgla i innych paliw kopalnych.

„Jesteśmy na początku przełomowej dekady, w której inwestorzy i przywódcy rządów na całym świecie mogą podnieść ambicje i przyspieszyć działania mające na celu zwalczyć kryzys klimatyczny”, stwierdzono w liście. „Jeśli nie podejmiemy się tego wyzwania i nie zmienimy naszych działań natychmiast, świat może spłonąć przez nadmiar 3C jeszcze w tym wieku – a jest to dalekie od paryskich ustaleń”.

Inne badanie opublikowane w czwartek pokazuje, że jeszcze długa droga, zanim największe firmy świata przestaną używać węgla. Badanie dla Science-Based Targets Initiative, które weryfikuje plany dekarbonizacji, stwierdziło, że żaden z członków G7 nie jest na drodze potrzebnej, aby ograniczyć zużycie węgla.

W ten skład zostały włączone firmy z FTSE 100 z Wielkiej Brytanii i S&P 500 ze Stanów Zjednoczonych. Firmy z tych spisów podały plany, które równają się z 3 stopniami globalnego ocieplenia – poziomem, który według naukowców spowodowałby katastroficzne zmiany w klimacie.

Rynek w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest związany z dużą liczbą firm polegających na ropie, gazie i węglu, z których wiele planuje kontynuować swoją działalność w taki sam sposób mimo ostrzeżeń z Międzynarodowej Agencji Energetycznej, że musi się to skończyć w tym roku, aby osiągnąć zerową emisję do roku 2050.

Inwestorzy spotkali się z krytyką ze strony aktywistów za brak poparcia swoich słów działaniami, jednak seria klimatycznych sprzeciwów przez wspólników dużych firm związanych z ropą wywołała optymizm, że zbliża się „punkt zwrotny”.

Pomimo niektórych opieszałych inwestorów – zwłaszcza poza Europą – wielu w tej społeczności postanowiło brać pod uwagę ryzyko klimatyczne przy wybieraniu firm.

„Zmiana klimatyczna jest jednym z największych zagrożeń, z jakimi mierzymy się w dzisiejszych czasach, a osiągnięcie zerowej emisji do roku 2050 będzie niezbędne do zapewnienia światu bardziej zrównoważonej przyszłości”, stwierdziła Michelle Scrimgeour, dyrektorka naczelna Legal & General Investment Management i doradca biznesowy rządu Wielkiej Brytanii w sprawie Cop26. „Będziemy potrzebować ogromnej zmiany w przemyśle i społeczeństwie na skalę globalną, aby osiągnąć ten cel”.

Odnotowano pewne wyjątki, które nie podpisały tego listu, który był skoordynowany przez Institutional Investors Group on Climate Change, jednostkę europejską. W tych wyjątkach znalazł się między innymi największy inwestor na świecie, BlackRock i jego największy rywal, Vanguard. Jednakże State Street Global Advisors, trzeci z „wielkiej trójki” najpotężniejszych grup zajmujących się zapewnianiem śledzenia indeksów funduszy, podpisał dokument.

Inne zauważalne braki podpisów stanowiły niektóre grupy bankowe z USA, włączając w to JP Morgan, Goldman Sachs i BNY Mellon. Niemniej jednak przemysł inwestycyjny Stanów Zjednoczonych także miał swoją reprezentację wśród sygnatariuszy w postaci Fidelity International, Pimco i ogromnych funduszy emerytalnych, takich jak CalPERS i CalSTRS.

 

Autor: Jasper Jolly

Tłumaczenie: Alicja Haupka

Źródło: https://www.theguardian.com/business/2021/jun/10/investors-governments-end-support-fossil-fuels-assets-net-zero-targets?fbclid=IwAR2Fr5rQKhKlFj1Vp6maBH-7oJruWhxTQGMh2g9jDgChusuRww6rvcvnp3M

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl