Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Globalny niedobór chipów: Jaguar Land Rover traci 9 milionów funtów


Źródło grafiki: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/14197/production/_123072328_gettyimages-1353570643.jpg

 

Jaguar Land Rover (JLR) w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 r. stracił 9 milionów funtów (12 milionów dolarów) w związku z globalnym niedoborem chipów komputerowych.

Brytyjski producent samochodów – sprzedając w kwartale trwającym do końca grudnia 80 126 pojazdów – odnotował spadek sprzedaży detalicznej o 37,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pomimo tego spadku produkcji firma zarejestrowała przychody w wysokości 4,7 miliarda funtów, czyli o 22% więcej niż w poprzednim kwartale.

Producenci na całym świecie mocno ucierpieli, ponieważ walczą o zapewnienie dostaw półprzewodników.

„Podczas gdy dostawy półprzewodników nadal ograniczają sprzedaż w tym kwartale, nadal obserwujemy bardzo duży popyt na nasze produkty, co podkreśla atrakcyjność naszych pojazdów” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny JLR, Thierry Bolloré.

Firma ostrzegła również, że spodziewa się, że niedobór chipów będzie trwał przez cały rok. Liczy jednak na to, że dostawy ulegną stopniowej poprawie.

Spowodowało to w tym okresie straty w indyjskiej spółce dominującej JLR (Tata Motors) o wysokości 15,16 mld rupii (150 mln GBP; 203,2 mln USD).

JLR poinformowała również, że status jej zamówień osiągnął nowy rekordowy poziom – około 155 000 pojazdów – ze względu na duży popyt na nowego Range Rovera.

Chipy są niezbędne w nowoczesnych samochodach posiadających wiele funkcji, takich jak: ekran dotykowy, automatyczne hamulce awaryjne, kamery cofania, urządzenia zmniejszające zużycie paliwa i systemy wypuszczania poduszek powietrznych. Wszystkie wymienione funkcje opierają się i działają dzięki chipom.

W piątek dane liczbowe pochodzące z tej branży pokazały, że w zeszłym roku produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1965 roku.

Stowarzyszenie Producentów i Przedsiębiorców Samochodowych poinformowało, że w 2021 r. prawie 860 000 nowych samochodów opuściło fabryki w Wielkiej Brytanii.

Produkcja w 2021 r. była niższa o 6,7% w porównaniu z poprzednim rokiem i o 34% jeśli chodzi o poziom sprzed pandemii.

SMMT powiedziało, że dane są fatalne, głównie przez globalny niedobór mikrochipów i problemy spowodowane pandemią koronawirusa.

Producenci samochodów na całym świecie również odczuli niedobór chipów, a także zakłócenia w łańcuchu dostaw, ograniczenia Covid-19 i rosnące ceny surowców.

Giganci przemysłu motoryzacyjnego – w tym Toyota, General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW i Renault – zostali zmuszeni do ograniczenia produkcji w ostatnich miesiącach, ponieważ walczyły o zapewnienie wystarczającej liczby półprzewodników.

 

 

Autor: BBC / Tłumaczenie: Natalia Stawicka

Źródło: https://www.bbc.com/news/business-60211153

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl