Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Gazprom zdziwiony wypowiedzią Naimskiego o kontrakcie


gazprom
Gazprom wyraził zdziwienie słowami pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który powiedział w poniedziałek agencji Reutera, że Polska nie planuje odnowić długoterminowej umowy na dostawy gazu po wygaśnięciu obecnej w 2022 r.

“Będziemy zmierzać do sytuacji, w której długoterminowy kontrakt staje się kwestią przeszłości. Jeśli cena rosyjskiego gazu będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy zakupu, ale zdecydowanie nie w ramach długoterminowego kontraktu” – oświadczył na szczycie poświęconym inwestycjom w Europie Wschodniej w warszawskim biurze agencji Naimski, który jest sekretarzem stanu w KPRM.

We wtorek na konferencji prasowej w Moskwie wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew oznajmił, że znana jest mu ta deklaracja, ale że jest nią zdziwiony. “Każdemu oczywiście wolno wybierać, jak będzie kupował gaz i zabezpieczał konkurencyjność gospodarki – mówił. – Ale chcę przypomnieć, że całkiem niedawno dostawy zostały na prośbę Polski zwiększone”. “Poza tym znaczna część terytorium Polski dotychczas nie została zgazyfikowana i prowadziliśmy swego czasu rozmowy z polskimi kolegami, w jaki sposób zabezpieczyć potrzeby związane z brakiem gazu w dużej części kraju” – dodał.

Miedwiediew zastrzegł, że obecny kontrakt jest realizowany i surowiec jest dostarczany zgodnie z jego warunkami.
“Dużo mówiło się o tym, że amerykański gaz skroplony LNG to panaceum na gaz rosyjski” – oświadczył wiceszef Gazpromu. “Dużo było wrzawy wokół wypłynięcia amerykańskiego tankowca do Europy (…). Jednak amerykański tankowiec pooddychawszy powietrzem cenowym w Europie, odpłynął z Portugalii w inne miejsce” – powiedział, sugerując, że dla USA eksport LNG do Europy jest nieopłacalny.

Stojąca na czele eksportowego ramienia koncernu – spółki Gazprom Eksport – Jelena Burmistrowa oświadczyła z kolei, że “politycy zmieniają się bardzo często, a obywatele będą podejmować decyzje, kierując się zasadą gospodarczej racjonalności”. Wyraziła opinię, że logistyka i geografia dostaw z Rosji zawsze będzie konkurencyjna.
Odnosząc się do kwestii postępowania arbitrażowego zainicjowanego przez stronę polską, Miedwiediew powiedział, że “jego rozpoczęcie nie oznacza przerwania rozmów”. “Jeśli mnie zapytacie, czy istnieje możliwość niearbitrażowego uregulowania kwestii cenowej, to ja odpowiem, że istnieje” – dodał.
PGNiG złożyło 1 lutego 2016 r. pozew przeciw spółkom Gazprom i Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie. Chodzi o ceny gazu w kontrakcie długoterminowym. Jak wyjaśniała gazowa spółka, prowadzone przez nią działania mają na celu “dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego”.
PAP

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

96 − 94 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl