Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Gang Olsena: blacharz-dekarz namalował obraz, a rzeźnik chciał zwrot VAT od US na 160 mln. zł.


To miał być genialny plan blacharza-dekarza, który dopiero co opuścił więzienie i właściciela sklepu mięsnego w Pabianicach (woj. łódzkie). Pierwszy miał namalować 20 obrazów, drugi je kupić.

foto: urząd celno-skarbowy w Łodzi

Transakcja w rzeczywistości miała odbyć się jedynie na papierze i przynieść rzeźnikowi zwrot VAT w wysokości 160 mln zł. Absurdalnie wysokie kwoty za obrazy od razu wzbudziły jednak zainteresowanie urzędników.

Pierwszym jest blacharz-dekarz, który niedawno wyszedł z więzienia za kradzież prądu. Po wyjściu na wolność postanowił rozpocząć “nowe życie” jako artysta malarz. Założył działalność i malował obrazy na zamówienie. Jego klientem został właściciel sklepu mięsnego w Pabianicach, który postanowił rozszerzyć działalność i handlować także sztuką. Zlecił mu namalowanie 20 obrazów.

W październiku zawarli umowę przedwstępną, a do transakcji doszło w grudniu 2016 r. Obrazy, dość proste w swoim przekazie, “artysta” wycenił na 108 mln zł każdy. Łączna wartość sprzedaży wykazanej w fakturze wyniosła 2 miliardy 168 mln zł. Następnie nabywca “dzieł sztuki” wystawił je do sprzedaży w założonej przez siebie galerii internetowej, wyceniając je na 300 mln zł każdy. Nie dokonał zapłaty za towar, a transakcję zabezpieczono wekslem.

Następnie rzeźnik zgłosił się do urzędu skarbowego i domagał się zwrotu podatku VAT na kwotę 160 mln zł. To od razu wzbudziło zainteresowanie urzędników.

Grozi im wielomilionowa grzywna

– Cała sprawa zaczęła się od Urzędu Skarbowego w Pabianicach, kiedy to do urzędu wpłynęła deklaracja na bardzo wysokie kwoty podstawy podatkowania i podatku należnego. Były to wielomilionowe wartości, które wprowadziły w osłupienie urzędnika skarbowego – mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej. Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi zabezpieczył wszystkie 20 obrazów i przekazał sprawę do prokuratury. Teraz mężczyznom grozi 5 lat więzienia i grzywna,

Autor:
FC/jb
Źródło:

tvn24.pl

Artykuł dodał portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 5 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl