Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Fundacja-widmo? Miała promować Polskę za granicąPromowana przez rząd Polska Fundacja Narodowa to organizacja widmo – ustalili dziennikarze Radia ZET. Organizacja, która powstała formalnie w listopadzie zeszłego roku i na której konto spółki skarbu państwa przelały prawie 100 mln złotych, do tej pory praktycznie nie działa.

Jesteśmy państwem, które ma wielkie ambicje, chcemy zdobywać świat i rynki. Jesteśmy do tego przygotowani. Teraz czas zrobić ten kolejny krok, którym jest Polska Fundacja Narodowa – ogłosiła w lipcu ubiegłego roku premier Beata Szydło ogłaszając powołanie organizacji, która miała promować Polskę za naszymi granicami.

Fundacja swoje logo i cele zaprezentowała na Forum Ekonomicznym w Krynicy dwa miesiące później. Na konto fundacji, zgodnie z założeniem, spółki skarba państwa wpłaciły prawie 100 mln złotych. Radio ZET postanowiło sprawdzić, czym organizacja może się pochwalić po kilku miesiącach działalności.

Dziennikarze z ukrytą kamerą wkroczyli do jednego z biurowców w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Fundacji. Tam od ochroniarzy dowiedzieli się, że w jej biurach nikt się nie pojawia.
Polska Fundacja Narodowa nie ma ani strony internetowej, ani telefonu.

– To jest kuriozalne – komentuje Radiu ZET Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji im. Stefana Batorego. – Były kiedyś takie firmy-wydmuszki, które się ogłaszały, zbierały pieniądze, a potem znikały.
Prezesem Polskiej Fundacji Narodowej jest warszawski radny PiS Cezary Jurkiewicz. Pełni on także funkcję szefa Klubu Gazety Polskiej, kieruje strażą porządkową swojej partii oraz zarządza – jak ustaliło Radio ZET – Domem Pielgrzyma na warszawskim Żoliborzu.

Pytani przez reporterów Radia ZET politycy PiS nie potrafili odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się z Fundacją.
Pieniądze zostały zdeponowane na oprocentowanym koncie – twierdzi sam zarząd Fundacji, który odpowiedział na pytania dziennikarzy Radia ZET z darmowej skrzynki pocztowej Gmail. Zapewnia także, że wszyscy członkowie zarządu swoje funkcje pełnią społecznie i że Fundacja nikogo nie zatrudnia.

“Polska Fundacja Narodowa dokłada wszelkich starań, aby stworzyć warunki organizacyjne, prawne i proceduralne, które pozwolą na rzetelne wydawanie powierzonych środków, a także profesjonalną realizację projektów na rzecz polskiej gospodarki. Fundacja będzie na bieżąco informowac o swoich działaniach” – napisano w przesłanym e-mailu.
Źródło: Radio ZET

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + = 16

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl