Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Francuska grzywna dla Google w wysokości 500 milionów euro


Foto: ANP

Amerykański koncern technologiczny Google dostał karę w wysokości 500 milionów euro za naruszenia praw autorskich. Według francuskich organów do spraw ochrony konkurencji, Google nie wywiązał się z obowiązku zawarcia porozumienia z francuskimi firmami medialnymi w sprawie umieszczania ich artykułów z newsami na własnej platformie.

W zeszłym roku Google otrzymał od francuskiego inspektora kartelu nakaz, aby zawrzeć umowę w sprawie umieszczania artykułów informacyjnych w serwisie Google News, ale nie zastosował się do tego, informują władze.

Sankcja w wysokości 500 milionów euro uwzględnia wyjątkową wagę stwierdzonych naruszeń oraz zachowanie Google, które spowodowało dalsze opóźnienia w egzekwowaniu prawa”, powiedziała przedstawicielka Isabelle de Silva z organu nadzorującego rynek (Autorité de la concurrence).

Sprawa przeciwko Google została wniesiona w 2019 roku przez grupy, które reprezentują francuskie gazety i czasopisma, razem z francuskim biurem prasowym AFP. Złożyli oni w tej sprawie skargę do inspektoratu.

Google musi teraz przedstawić propozycje odszkodowań dla firm medialnych za wykorzystywanie ich artykułów informacyjnych. Google ma na to dwa miesiące, w przeciwnym razie grozi mu dodatkowa grzywna w wysokości do 900 000 euro dziennie.

Rzecznik Google powiedział, że firma była głęboko rozczarowana grzywną i działała w dobrej wierze, próbując negocjować umowę z francuskimi firmami medialnymi w zakresie praw autorskich. Google może odwołać się od decyzji o grzywnie.

W czerwcu Google otrzymało jeszcze jedną karę w wysokości 220 milionów euro od francuskich organów do spraw ochrony konkurencji z powodu nadużywania swojej dominującej pozycji na rynku reklam internetowych. Grzywna jest częścią ugody, jaką francuskie władze zawarły z Google po oskarżeniach o nadużywanie władzy przez koncerny medialne. W 2019 roku firma została ukarana we Francji grzywną w wysokości 150 milionów euro za naruszenie zasad konkurencji w reklamie online.

Autor: ANP

Tłumaczenie: Sandra Musiał

Źródło: https://nieuws.nl/economie/20210713/franse-boete-voor-google-van-500-miljoen-euro/

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl