Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Francja żąda 48,5 mln euro od Apple


836c623c00b3dde7379987971ef24f7c
Francja pozywa amerykański koncern Apple, domagając się od niego 48,5 mln euro odszkodowania. Sprawa dotyczy umów podpisywanych z operatorami telekomunikacyjnymi wykorzystujących pozycję koncernu, które przez Urząd Ochrony Konkurencji, uznane zostały za działanie niezgodne z obowiązującym prawem.

Duże koncerny uważają, że wolno im znacznie więcej, dlaczego często stosują nieczyste zagrywki pomagające osiągać im biznesowe cele. Czasem jednak zostają na tym przyłapane i wówczas muszą zapłacić ogromną grzywnę.

Apple już kilkukrotnie zostało przyłapane na nieczystych zagrywkach, a najgłośniejszą sprawą była zmowa cenowa na rynku ebooków, za którą koncern ukarano grzywną w wysokości kilkuset milionów dolarów. Teraz firma ma kolejne kłopoty, gdyż francuski Urząd Ochrony Konkurencji, domaga się od amerykańskiego giganta 48,5 mln euro grzywny za działania niezgodne z prawem.

Oskarżenia wysuwane wobec Apple dotyczą umów podpisywanych z francuskimi operatorami telefonii komórkowej, które nie były uczciwe i faworyzowały amerykańskiego giganta. W umowach znaleziono co najmniej 10 klauzul, które można uznać za nielegalne. Zmuszały one operatorów do kupowania minimalnej liczby iPhone’ów w ciągu trzech lat, nakazywały płacenie za reklamy Apple, a także zmuszały operatorów do partycypowania w kosztach napraw serwisowych sprzętu oraz umożliwiały firmie z Cupertino wykorzystywanie patentów i marek operatorów.

Jeśli wyrok zapadnie niekorzystny dla Apple, wówczas firma będzie musiała zwrócić operatorom spore kwoty. SFR dostanie 14 mln euro, Orange 11,6 mln, Free Mobile 8,2 mln, natomiast 6,7 mln trafi do Free Mobile. Dodatkowo koncern będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 8 mln euro.

Dla Apple to oczywiście groszowe kwoty jednak kolejna rysa na wizerunku koncernu może być bardziej dotkliwa.

Źródło: http://technowinki.onet.pl/biznes-i-finanse/francja-zada-48-5-mln-euro-od-apple/ef4qv7

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 26

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl