Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Forbes: w tym roku zmalała ilość rosyjskich miliarderów.Według corocznej listy najbogatszych rosyjskich biznesmenów magazynu Forbes, liczba dolarowych miliarderów w Rosji spadła z ubiegłorocznych 88 do 77 w roku bieżącym, a na szczycie uplasował się akcjonariusz gazowej firmy Novatek Leonid Michelson.

Nawet miliarderzy odczuli recesję i spadek wartości rosyjskiego rubla.

Jak donosi rosyjskojęzyczny Forbes, w sumie wartość majątku 200 najbogatszych Rosjan spadła do 360 miliardów dolarów, podczas gdy jeszcze rok temu wynosiła 408 miliardów dolarów.

Zdaniem Forbesa, 19 miliarderów powiększyło swój majątek, mimo kryzysu wywołanego spadkiem światowych cen ropy, od których zależy rosyjska sprzedaż oraz zachodnich sankcji nałożonych na Rosję z powodu Ukrainy.

Wśród tych, którzy się wzbogacili jest Leonid Michelson (60) drugi co do wielkości akcjonariusz gazowej firmy Novatek i petrochemicznej grupy Sibur. Jest na szczycie listy najbogatszych z 14,4 mld dolarów (2,7 mld więcej niż w roku poprzednim).

Wyprzedził magnata metalowego Władimira Potanina (55), który z majątkiem 12,1 mld spadł na czwarte miejsce (z 3,3 miliardami mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Michelson wyprzedził także Michaiła Fridmana (51), który kontroluje holding Alfa (banki, telekom), a którego majątek ocenia się na 13,3 mld dolarów, a także Aliszera Usmanowa (62) działającego w metalurgii i technologiach (internet-portal Mail.ru i społecznościowy VK) i mającego na koncie 12,5 miliardów dolarów.

Najmłodszym, według Forbesa, miliarderem rosyjskim jest Cyryl Szamalow (34) akcjonariusz Sibura, o którym niektóre media mówią, że jest szwagrem prezydenta Władimira Putina. Jest on 64 miejscu z 1,2 mld dolarów.

Twórca sieci społecznościowej VK Paweł Durow (31) wszedł na listę miliarderów na pozycję 135. Forbes ocenia, że ten młody człowiek stojący na czele serwisu usług Telegram posiada majątek wartości 600 milionów dolarów.

Przeciwnik Kremla Michaił Chodorkowski wrócił na listę Forbesa, na której w 2014 roku, gdy została opublikowana po raz pierwszy, zajmował pierwsze miejsce z 5 miliardami dolarów. Ten były szef naftowej grupy Jukos, który wyszedł z więzienia 2013 roku i mieszka na wygnaniu w Europie, ma obecnie na stanie 500 milionów dolarów.

Tłum. Emila Liberda

Źródło : blic.rs

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

76 + = 81

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl