Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Fiskus wykreśla firmy z rejestru VAT. Zysk dla budżetu – strata i kary dla stron transakcji


Ministerstwie Finansów, od 1 do 24 stycznia 2017 r. z rejestru VAT wykreślono łącznie 22,3 tysiąca podatników. Rejestr jest podstawową bazą, w której przedsiębiorcy sprawdzają, czy ich kontrahent istnieje i czy jest podatnikiem VAT.

Sprawdzenie statusu czynnego podatnika VAT: https://ppuslugi.mf.gov.pl/(link is external)_/

Wykreślenie firm z VAT jest sprytnym posunięciem organów skarbowych, bowiem niczego nie świadomi podatnicy nie będą mogli odliczyć sobie podatku VAT. To czysty zagwarantowany zysk dla budżetu, a wielka strata dla podatnika i kary dla finasowe dla stron transakcji. Podatnik zwykle nie wie, że jest już wykreślony z VAT i nadal wystawia faktury VAT.

Urzędy skarbowe wychodzą z założenia, że podatnik przed każdym wystawieniem faktury VAT powinien sprawdzić czy sam jest w rejestrze czynnych podatników VAT i czy nasz kontrahent również w nim figuruje.

Sprawdź status kontrahenta VAT EU http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=pl(link is external)

Przyjęte rozwiązania budzą wiele obaw. Zaskoczeniem jest też duża liczba usuniętych firm. Na wykreślenie podatnika z VAT nie przysługuje żadne odwołanie lub skarga, ponieważ wykreślenie odbywa się w trybie postanowienia.

Powody wykreślenia z rejestru czynnego podatnika VAT są różne – często są to mylne wnioski nieodpowiedzialnego urzędnika.

Co więcej, w żadnym z tych przypadków urzędnicy nie muszą powiadamiać o wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru. Skutkiem tego często może on nawet nie wiedzieć, że formalnie nie jest już traktowany jako podatnik VAT.

– To bardzo duże niedociągnięcie ze strony ustawodawcy – komentuje radca prawny Przemysław Antas. W jego przekonaniu podatnik powinien dostawać pismo, które informowałoby go o wykreśleniu oraz jego powodach. W przeciwnym razie trudno wytłumaczyć klientowi, dlaczego dostawca lub usługodawca nie jest już zarejestrowany na VAT – mówi ekspert.

Połowicznym rozwiązaniem jest sprawdzanie swojego statusu w wyszukiwarce w Portalu Podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów. Zgromadzone tam dane nie są wystarczająco szybko aktualizowane, a więc nie można na nich bezkrytycznie bazować.

Postanowienia o wykreśleniu z rejestru VAT oparte są często na absurdalnych przesłankach. Może wystarczyć, że przedsiębiorca np. nie odbierze telefonu albo awizo z poczty lub biuro będzie zamknięte, a wtedy sprytny urzędnik wydaje postanowienie i podatnik nie figuruje już bazie danych czynnego podatnika VAT.

Trudno wskazać jednoznacznie, jakie kryteria przyświecają urzędnikom przy wykreślaniu podmiotów z rejestru VAT. Wiadomo na pewno jedno – nie są to wyłącznie (ani też nawet w większości) podatnicy wyłudzający daninę od towarów i usług. Jeżeli bowiem ich wyszukanie byłoby takie łatwe, to nie byłoby żadnych oszustw podatkowych.

W mojej opinii wiele z tych wykreśleń to skutek czyszczenia rejestrów podatników przez urzędy skarbowe i nacisku, jaki został na to położony przez Ministerstwo Finansów. Z praktyki wynika, że podstawowym kryterium jest nieskładanie deklaracji VAT przez pewien okres albo wykazywanie w nich przez dłuższy czas zerowego obrotu.

W praktyce może więc wystarczyć, aby biuro było zamknięte, zaś awizowany list nieodebrany, aby urząd przystąpił do wykreślania podatnika VAT z rejestru.

Trudno jednak traktować takich podatników jako faktycznych oszustów, którzy z jakiegokolwiek powodu wcześniej nie zniknęli z rejestru, albo nawet jak podmioty podejrzane dla organów (np. działające pod wirtualnym adresem).

Wykreślenia nie można ani zaskarżać, ani nawet podatnik nie jest o nim zawiadamiany. W praktyce więc urzędy mogą w tym zakresie działać według własnego uznania.

Pewne jest tylko jedno – samo wykreślanie podatników z rejestru nie spowoduje wyeliminowania wyłudzeń w zakresie VAT, ponieważ mechanizmy działania oszustów są zbyt przemyślane i skomplikowane, aby proste wykreślanie podatników z rejestru coś zmieniło w tym zakresie.

Co grozi urzędnikowi za nieuzasadnione wykreślenie? Nic!

Co grozi podatnikowi? Kara finasowa, więzienie, egzekucja, bankructwo – czyli zaplanowane zniszczenie kolejnego podatnika.

Polski podatnik wg oragnów podatkowych, to zwierzyna łowna, którą należy zidentyfikować, przesłuchać i zniszczyć.

Dzisiaj urząd skarbowy ma unikalne uprawnienia: jest prokuratorem, bo może oskarżać, jest policjantem, bo może ptrzesłuchać i ukarać, jest sędzią, bo rozstrzyga we własnej sprawie. I na końcu jest komornikiem, bo dokonuje egzekucji.

Gdzie zapowiedziana przez ministra Morawieckiego słynna Konstytucja dla Biznesu, która miała chronić podatnika? Nie ma i prawdopodobnie nigdy jej nie będzie, bo zamiarem Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry jest stworzenie państwa represyjnego. Według ich koncepcji każdy podatnik to potencjalny złodziej, dlatego nasi „wybrańcy” wprowadzą Polakom Centralny Rejestr Rachunków.

Czytaj: https://biznes-gospodarka.plportal.pl/finansowy-wielki-brat-centralnej-bazie-rachunkow-wszyscy-beda-podejrzani/

Sprawdzenie statusu czynnego podatnika VAT: https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/(link is external)

PL PORTAL PL

Artykuł opracował portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 44 = 47

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl