Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Finanse Polskiej Fundacji Narodowej. “Miliony złotych na kontrowersyjną kampanię”


W 2017 roku Polska Fundacja Narodowa niemal połowę swoich wydatków przeznaczyła na kampanię “Sprawiedliwe Sądy” – 8,4 mln zł, a na pensje czterech osób z zarządu fundacji wyniosły prawie 0,5 mln zł. Do sprawozdania fundacji dotarł Konkret24. Jak wyglądają finanse PFN?

Polską Fundację Narodową utworzyło 3 lata temu 17 spółek Skarbu Państwa, które zasilają ją co roku dziesiątkami milionów złotych. Według słów premier Beaty Szydło fundacja “wykorzystując siłę i energię spółek skarbu państwa, będzie budowała polską markę”. Konkret24 dotarł do pierwszego pełnego sprawozdania finansowego za 2017 r. Co w nim czytamy?Sprawozdanie finansowe Polskiej Fundacji Narodowej za 2017 r.

“Z dokumentów PFN, z którymi się zapoznaliśmy, wynika, że w 2016 i 2017 roku z siedemnastu spółek skarbu państwa, które są fundatorami fundacji, wpłynęło na jej konto łącznie 166 mln zł. To są jedyne przychody PFN. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. W 2016 roku organizacja nie wydała ani złotówki. Rok później rozdysponowała 19,2 mln zł. Z zamieszczonego zestawienia wynika, że na kampanię “Sprawiedliwe sądy” przeznaczyła 8,4 mln zł. To prawie połowa wszystkich ówczesnych wydatków PFN” – czytamy na portalu.

Źródło: Businessinsider.com

Sprawozdanie finansowe PFN za 2017 r.

Portal przypomina, że w założeniu autorów miała porównywać stan wymiaru sprawiedliwości sprzed reformy z tym, co może być w przyszłości – zgodnie z propozycjami rządu PiS. Treści przedstawiane w kampanii stawiały polskich sędziów w niekorzystnym świetle, np. pokazywano, że kradną kiełbasę.

Na co innego poszły wydatki fundacji? Na:

  • projekt “Promocja wielokulturowości Polski w świadomości mieszkańców USA – Życzenia świąteczne z Polski”, za który PFN zapłaciła w 2017 roku 3,7 mln zł. Kampania była o tyle kontrowersyjna, że na końcu nagrania świątecznych życzeń w USA padło “Happy Holidays”, a nie zwyczajowe “Marry Christmas”, za co PFN zebrał krytykę nawet z PiS;
  • przygotowanie śpiewnika pieśni żołnierskich i legionowych – 370 tys. zł;
  • projekt “Polska100”, tyle, że bez Mateusza Kusznierewicza, jak pierwotnie zakładano – 194 tys. zł;
  • projekt “Team100”, który pomaga i promuje młodych, perspektywicznych sportowców, przyznając im stypendia – 2,6 mln zł;
  • pensje dla czterech członków zarządu – ponad 473 tys. zł.

Sa jeszcze “tajne” umowy

Jak pisze Konkret24, w kwietniu Polska Fundacja Narodowa przegrała (nieprawomocnie) sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym z dziennikarzem, który chciał poznać szczegóły podpisanych przez organizację umów cywilno-prawnych. Chciał on się dowiedzieć komu fundacja płaci, ile płaci i za co. PFN stwierdziła, że nie musi takich informacji przekazywać.

“Jednak ujawniony wraz ze sprawozdaniem za 2017 rok odpis wszystkich podjętych w tym roku uchwał pozwala wysnuć pewne wnioski co do podpisywanych umów. Z zestawienia wynika na przykład, że organizacja podpisywała umowy m.in. na zakup porcelany, monitoring mediów, prowadzenia kampanii mediowych, promocji medialnej. W sumie na usługi obce wydano ponad 14,1 mln zł” – czytamy.

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

90 − = 82

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl