Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Fibaro, spółka ze stajni Kulczyka. Chińczycy kopiują jej pomysły, sprzedają jako swoje


fibaro-logo1
– Mamy dość spore problemy dotyczące kopiowania naszego designu – mówi money.pl Joannna Ossowska, wiceprezes Fibaro. Dla polskiej firmy produkującej wyposażenie inteligentnych domów to główna przewaga konkurencyjna, która stała się jej wyróżnikiem na światowych rynkach.

Jak tłumaczy Ossowska, niemal co roku produkty jej firmy zdobywają nagrody właśnie za wygląd. Ten podoba się też Chińczykom, którzy kopiują sprzęt powstały w poznańskiej fabryce Fibaro.

– Nazwy nie podrabiają w żadnym wypadku, ale faktycznie design się bardzo często powtarza. Zdarza się, że na jednych targach wystawiamy nowe urządzenie, a pół roku później spotykamy się na innych targach z firmą chińską mającą stoisko vis-a-vis naszej i widzimy dokładnie te same produkty – opisuje problem wiceprezes technologicznej firmy.

Jak dodaje, choć mają zgłoszenia patentowe, to prawo nie broni ich zbyt dobrze. Przyznaje, że trwa już kilka postępowań w tej sprawie.

– Jeżeli celnicy znajdą kontener (z podrobionymi produktami Fibaro – przyp. red.), to do wyjaśnienia sytuacji firma wnioskująca o jego zatrzymanie jest obciążana wszelkimi kosztami. A same procesy o prawa przemysłowe ciągną się latami – mówi Ossowska.

Przyznaje, że obecnie rozwój technologii w jej branży jest tak szybki, że czasem nie opłaca się interweniować, a lepiej skoncentrować się na sprzedaży nowych urządzeń. Fibaro swoje produkty produkuje w Poznaniu. Jednym z powodów jest właśnie chęć lepszej ochrony przed kradzieżą patentów i wzorów przemysłowych.

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl