Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Elon Musk informuje, że zapłaci 11 milionów dolarów podatku za rok 2021


Biznesmen Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie, poinformował za pomocą swojego konta na Twitterze, że musi zapłacić prawie 11 milionów dolarów podatku w 2021 roku po sprzedaży akcji w firmie produkującej samochody marki Tesla, wynoszących około 14 milionów dolarów.

Musk uważny jest za najbogatszego człowieka na świecie, a jego majątek szacowany jest na 244 mln dolarów. Senator Elizabeth Warren skrytykowała magazyn ,,Times’’ za wybór Muska jako ,,człowieka roku’’, dlatego biznesmen nie mógł zostawić tego bez komentarza i odniósł się do polityki Demokratów: ,,W tym roku zapłacę więcej podatku niż jakikolwiek Amerykanin w historii’’.

Na początku listopada Elon Musk doradził się swoich 62,5 miliona obserwujących na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% swoich akcji. ,,Dużo mówi się o niezrealizowanych zyskach jako sposobie na uniknięcie płacenia podatków, dlatego proponuję sprzedać 10% moich udziałów w Tesli. Co o tym sądzicie?’’ zapytał Musk.

Według ankiety, którą przeprowadził biznesmen, większość osób była na ,,Tak’’, więc Musk zdecydował się na sprzedaż 14 mln dolarów w akcjach firmy. Musk przeprowadził ankietę przed wygaśnięciem w sierpniu 2022 r. jego akcji w firmie, które otrzymał w 2012 roku jako zapłatę za stanowisko dyrektora generalnego w Tesli. Gdyby zaczekał do 2022 roku, musiałby zapłacić wyższą kwotę podatku.

Według specjalistów Musk finansuje swój styl życia za pomocą pożyczek, które zaciąga, używając jako zabezpieczenia swoich udziałów w Tesli, co pozwala mu obniżyć podatki. W tym roku organizacja dziennikarska ProPublica opublikowała raport, w którym podała, że Musk zapłacił 455 milionów dolarów podatku w latach 2014-2018, mimo że jego aktywa wzrosły w tym okresie do 13,900 mln dolarów. W 2018 r. biznesmen nie zapłacił podatków federalnych. W 2020 r. Musk wyprowadził się ze swojej rezydencji w Los Angeles, w której mieszkał przez ostatnie 20 lat i przeniósł się do Austin w Teksasie. Zmiana miejsca zamieszkania pozwoliła mu w znacznym stopniu obniżyć płacone podatki.

W październiku poinformował, że zamierza przenieść siedzibę Tesli z Palo Alto w Kalifornii do Austin w Teksasie, uzasadniając tę decyzję wysokimi kosztami życia w kalifornijskim mieście.

Źródło: Agencia EFE

https://www.efe.com/efe/usa/economia/elon-musk-dice-que-pagara-11-000-millones-de-dolares-en-impuestos-2021/50000106-4702585

Tłumacz: Agata Guzman

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl