Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dramatyczne prognozy na jesień. Podwyżki o setki procent; dotkną niemal wszystkich


 

Urząd Regulacji Energetyki ostrzega przed podwyżkami ciepła systemowego sięgającymi kilkudziesięciu procent. Same ciepłownie wskazują raczej na setki procent. Dotknie to ok. 15 mln gospodarstw domowych w Polsce. Pozostali nie będą mieli lepiej. Cen węgla nie zrekompensuje nawet rządowe wsparcie.

Od czasu ataku Rosji na Ukrainę, gdy ceny paliw i energii zaczęły rosnąć, eksperci ostrzegają przed tym, co czekać nas będzie jesienią. Im jej bliżej, tym prognozy są bardziej ponure. “Rzeczpospolita” pisze, powołując się na Urząd Regulacji Energetyki, o podwyżkach ciepła systemowego, a więc np. dla większości mieszkańców miast, rzędu kilkudziesięciu procent. To mogą być jednak założenia optymistyczne.

Nie możemy podać, ile dokładnie wynoszą podwyżki cen ciepła systemowego. Jednak wiemy, że ich skala będzie wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. W niektórych sytuacjach będą to podwyżki o ponad 100 proc. Zróżnicowanie zależy od rodzaju wykorzystywanego przez ciepłownię paliwa. Różnica w cenach zależy nie tylko do tego, czy ciepłownia wykorzystuje gaz, czy węgiel, ale także od tego, czy jest to węgiel krajowy, czy importowany” — mówi dziennikowi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Szef URE Rafał Gawin przyznaje z kolei wprost, że należy się szykować na wysokie rachunki za prąd, gaz i ogrzewanie. Bo to już nie o ceny idzie walka. — My ze swojej strony robimy wszystko, żeby ich nie zabrakło — stwierdza Gawin.

Ciepłem systemowym w Polsce grzeje się ok. 15 mln gospodarstw domowych. Inni nie będą jednak mieli lżej, bo najczęściej korzystają z węgla lub gazu. Zdaniem ekspertów sytuacji nie uratują nawet dopłaty do węgla.

 

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl