Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dowód osobisty w systemie mObywatel. Aplikacja dostępna na smartfony


Tradycyjny dowód osobisty do kosza. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało właśnie o pojawieniu się w sklepie Google Play aplikacji o nazwie mObywatel. Dzięki niej od teraz nie będziecie musieli przy sobie nosić dowodu osobistego, bo będziecie mogli go mieć na swoim telefonie w postaci cyfrowej (zobaczcie tutaj.

Jak to się odbywa? Bardzo prosto i przyjemnie. W chwili potrzeby wylegitymowania, funkcjonariusz prosi Was o podanie numeru telefonu lub PESEL, a Wy otrzymujecie w tym czasie SMS-a z kodem weryfikującym próbę podglądu Waszych danych i przekazujecie go w odpowiedzi.

imagemdokugmoph9o123wexcf34

Aplikacja mObywatel już dostępna w sklepie Play. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji.

Zanim jednak zaczniecie swoją przygodę z mDokumentami i poruszaniem się po kraju bez najważniejszego dokumentu, czyli dowodu osobistego, najpierw musicie zalogować się do profilu Zaufanego na platformie ePUAP.

Póki co aplikacja dostępna jest tylko na smartfony z systemem Android, jednak niebawem ma zagościć również na urządzeniach z iOS. Co ważne, mDokumenty i informacje na temat ich właścicieli oraz osób z nich korzystających, będą gromadzone w rejestrach państwowych i będą w pełni zabezpieczone, więc nawet gdybyśmy zgubili urządzenie mobilne, nikt niepowołany nie uzyska do nich dostępu.

Co jeszcze pojawi się w aplikacji?

Podczas prezentacji aplikacji, Anna Streżyńska wskazała następujące priorytety: karta studencka, karta miejska oraz prawo jazdy. Te trzy dokumenty mają pojawić się w aplikacji mObywatel jak najszybciej. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że PKP chce zintegrować z aplikacją rządową swój system e-biletów. To oczywiście dopiero początek. Aplikację można rozwijać w nieskończoność i dodawać do niej nowe funkcje: samochodowy dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, etc.

Czy aplikacja pozwoli na legitymowanie się za granicą Polski?

Niestety nie. Aczkolwiek w przyszłości może się to zmienić. Polska nie jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który pracuje nad e-dokumentami dla swoich obywateli.

Autor:
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji.
Źródło:

geekweek/plportal.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

31 + = 34

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl