Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dorotę Raben odwołano z prezesury portu w Gdańsku


Dorota Raben nie jest już prezesem zarządu Morskiego Portu Gdańsk; została odwołana przez radę nadzorczą spółki na około trzy miesiące przed końcem kadencji. Nie podano powodu odwołania. Rada ogłosiła konkurs na prezesa zarządu i wiceprezesa ds. finansowych.

Spółka poinformowała w środę w komunikacie na swojej stronie internetowej, że “decyzją Rady Nadzorczej spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA podjętą na posiedzeniu w dniu 6 kwietnia 2016 roku, z funkcji Prezesa Zarządu ZMPG SA została odwołana Dorota Raben. Funkcję Zarządu ZMPG SA piastować będzie Jerzy Melaniuk – Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury”. Podano, że “podczas obrad zatwierdzono również treść ogłoszenia konkursowego na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. finansowych”. Ogłoszenie ma być opublikowane w dzienniku ogólnopolskim Rzeczpospolita oraz na stronie internetowej ZMPG SA w poniedziałek 11 kwietnia.

Przewodniczący rady nadzorczej, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział po posiedzeniu , że rada odwołała Raben ze stanowiska na wniosek reprezentantów Skarbu Państwa. – Przedstawiciele miasta Gdańska byli przeciwnego zdania, nie poparli tego wniosku – dodał. Podał, że w ośmioosobowej RN portu, Skarb Państwa ma pięciu przedstawicieli, a miasto – trzech. Poinformował, że wnioskujący o odwołanie Skarb Państwa nie podał powodów takiej decyzji. Zwrócił uwagę, że “Pani Raben miała kontrakt do 16 lipca br., była nie tylko pierwszą kobietą, prezesem portu, ale w bardzo otwarty, nowoczesny sposób zarządzała portem, miała bardzo dobre relacje z pracownikami, związkami zawodowymi”.

W liście pożegnalnym do byłej prezes portu prezydent Gdańska napisał, że “czas, w którym zarządzała gdańskim portem to czas wielkich wyzwań i wspaniałych dokonań. Gdański port morski dzięki pani osiągnął najlepsze wyniki w swojej wieloletniej historii, wrócił do europejskiej czołówki”. – Zarówno port gdański jak i Gdańsk będą zawsze wspominać panią z szacunkiem i wdzięcznością – napisał Adamowicz.

Szef rady nadzorczej poinformował, że konkurs na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa ds. finansowych powinien być rozstrzygnięty w maju. Kandydaci mają być przesłuchani w pierwszej połowie maja. Następne posiedzenie RN – 26 kwietnia.

Dorota Raben pełniła funkcję prezesa ZMPG od lipca 2013 r. Jej kadencja kończyła się 16 lipca 2016 r. Jest absolwentką Wydziału Chemii poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest uważana za eksperta z dziedziny łańcuchów dostaw i doradztwa personalnego. Jerzy Melaniuk jest wiceprezesem Portu Gdańsk ds. infrastruktury; jego kadencja upływa w czerwcu 2018 roku. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i wieloletnim nauczycielem akademickim tej uczelni oraz Swedish University of Agricultural Science w Uppsala.

Dorota Raben, b. prezes Morskiego Portu Gdańsk. Fot.Dominik Sadowski Agencja Gazeta

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA jest jedynym podmiotem zarządzającym portem w Gdańsku. Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa (95,07 proc.), Gmina Gdańsk (2,31 proc.) oraz uprawnieni pracownicy (2,62 proc.).

Dorota_Raben_Fot_Dominik_6795165
W 2015 roku Port Gdańsk ustanowił rekord polskiej gospodarki morskiej – przeładował prawie 36 mln ton ładunków, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. W porcie realizowany jest największy w historii firmy plan inwestycyjny. Około pół roku temu spółka podała, że do 2020 r. na terenie portu i w jego otoczeniu może być zainwestowanych około 8 mld zł. Jak podano, ok. 7 mld zł mogą zainwestować m.in. spółki prowadzące działalność w porcie, jak PERN, DCT i OT Logistics, a ok. 1 mld zł – Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Odwołani przez PiS

20.11. Leszek Świętochowski odwołany z funkcji prezesa ANR. Prezesem Waldemar Humięcki.

27.11. Andrzej Gross odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. P.o. prezesa został Daniel Obajtek.

30.11. Jakub Karnowski zrezygnował z funkcji prezesa Grupy PKP. 11.12. Bogusław Kowalski został nowym prezesem. 13.12. zrezygnował. Od 14.12. obowiązki prezesa pełni Mirosław Pawłowski.

3.12. Paweł Tamborski zrezygnował z prezesury GPW. 12.01. Nową prezes została Małgorzata Zaleska.

7.12. Andrzej Tersa odwołany z prezesury Energi. Prezesem został Dariusz Kaśków; funkcję zacznie pełnić 4 stycznia 2016 r. (decyzja z 29.12.)

7.12. Krzysztof Zamasz odwołany z prezesury Enei. Prezesem został Mirosław Kowalik; funkcję zacznie pełnić od 7 stycznia 2016 r. (decyzja z 30.12.)

8.12. Artur Brzóska odwołany z funkcji prezesa KRUS. W jego miejsce p.o. Janina Pszczółkowska.

8.12. Radosław Szatkowski odwołany z prezesury ARR. W jego miejsce pełniła obowiązki Anna Gut. 16.02.16 prezesem został Łukasz Hołubowski.

8 12. Andrzej Klesyk odszedł na prośbę ministra skarbu z prezesury PZU. Dariusz Krzewina p.o. prezesa.

8. 12. Jerzy Kurella odwołany z funkcji prezesa Tauronu. Remigiusz Nowakowski prezesem.

11.12. Mariusz Zawisza odwołany z prezesury PGNiG. Piotr Woźniak p.o. prezesa. 10.2. Piotr Woźniak został prezesem spółki.

14.12. Adam Purwin zrezygnował z funkcji prezesa PKP Cargo. Maciej Libiszewski został nowym prezesem 19.01.

14.12. Andrzej Filip Wojciechowski złożył rezygnację z prezesury PKP PLK, 29.01 Antoni Jasiński został delegowany przez radę nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa zarządu. 30.03. prezesem został Ireneusz Merchel.

16.12. Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, złożył dymisję. Zastąpił go Jacek Szer.

16.12. Dariusz Jacek Krawiec odwołany z funkcji prezesa PKN Orlen. Nowym szefem koncernu został Wojciech Jasiński.

31.12. Jan Chadam, prezes Gaz-System podał się do dymisji, nowym prezesem został Tomasz Stępień.

31.12. Odwołano Henryka Majchrzaka z PSE, nowym prezesem mianowano Eryka Kłossowskiego.

07.01.16 Odwołano Marcina Moskalewicza z funkcji prezesa PERN i powołało na to stanowisko Igora Wasilewskiego.

15.01.16 Michał Kaczmarzyk zrezygnował z funkcji dyrektora PPL i dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie. W to miejsce powołano Mariusza Szpikowskiego.

18.01.16 Bożena Lublińska-Kasprzak przestała być prezesem PARP. 04.04.16 Patrycja Klarecka została prezesem Agencji.

19.01.16 Dariusz Krzewina przestał pełnić obowiązki prezesa PZU. Nowym prezesem mianowano Michała Krupińskiego.

19.01.16 Iwona Hickiewicz złożyła dymisję z funkcji Głównego Inspektora Pracy. 04.02.16 Roman Giedrojć został powołany na to stanowisko.

21.01.16 Adam Jasser odwołany z funkcji prezesa UOKiK. Będzie pełnić obowiązki do czasu wyboru nowego prezesa.

22.01.16 Kajetan d’Obyrn został odwołany z funkcji prezesa kopalni soli w Wieliczce. Zastąpił go Zbigniew Zarębski.

26.01.16
Nikodem Bończa-Tomaszewski odwołany z funkcji dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki.

26.01.16 Odwołano Jerzego Jóźkowiaka, prezesa Poczty Polskiej. W jego miejsce powołano Marka Chibowskiego.

03.02.16 Odwołano Herberta Wirtha, prezesa KGHM. W jego miejsce powołano Krzysztofa Skórę.

15.02.16 Tadeusz Kłos przestał kierować Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zastąpił go Andrzej Chodkowski.

16.02.16 Dariusz Daniluk został odwołany ze stanowiska prezesa Banku Ochrony Środowiska. Jego miejsce zajął Sławomir Zawadzki.

19.02.16 Paweł Jarczewski został odwołany z funkcji prezesa Grupy Azoty. W jego miejsce powołano Mariusza Bobera.

19.02.16 Marek Trela został odwołany z funkcji szefa Stadniny Koni w Janowie, zastąpił go Marek Skomorowski; Jerzy Białobok odwołany z funkcji prezesa stadniny w Michałowie, Anna Stojanowska z funkcji inspektora ds. hodowli koni ANR.

24.02.16 Krzysztof Sędzikowski odwołany z funkcji prezesa Kompanii Węglowej. Na okres trzech miesięcy obowiązki prezesa spółki przejął członek rady nadzorczej Tomasz Rogala.

02.03.16 Marek Woszczyk zrezygnował z prezesury PGE (z dniem 30 marca 2016 r.). 23 marca poinformowano, że 31 marca funkcję obejmie Henryk Baranowski.

03.03.16 Rada Nadzorcza Banku Gospodarstwa Krajowego odwołała ze stanowiska z dniem 8 marca br. prezesa Dariusza Kacprzyka i na jego miejsce wybrała Mirosława Panka.

09.03.16 Jacek Leonkiewicz zrezygnował z kierowania PKP Intercity. 10.03.16 Marek Chraniuk został prezesem firmy.

11.03.16 Tomasz Pasikowski zrezygnował z funkcji prezesa Przewozów Regionalnych. Od 18.03.16 Krzysztof Mamiński p.o. prezesa.

24.03.16 Rada nadzorcza Bogdanki odwołała z zarządu spółki z dniem 31 marca prezesa Zbigniewa Stopę. Nowym prezesem został Krzysztof Szlaga.

06.04.16 Rada nadzorcza odwołała prezes Morskiego Portu Gdańsk Dorotę Raben. Udziałowiec portu – gmina Gdańsk – był przeciwny.

Autor: INTERIA

Źródło: http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/dorote-raben-odwolano-z-prezesury-portu-w-gdansku,2314476,4199

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 + = 83

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl