Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dobra wiadomość dla wolności gospodarczej. NBP wystąpił z organizacji promującej rozwój obrotu bezgotówkowego


Prezes NBP Adam Glapiński sprawił miłą niespodziankę i wycofał się z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Podczas ostatniego posiedzenia Koalicji jakie miało miejsce kilka dni temu, NBP zdecydował o wystąpieniu z tej organizacji i przyjęciu roli obserwatora jej prac.

Wcześniej bank centralny odgrywał wiodącą rolę w Koalicji, pełniąc na przemian ze Związkiem Banków Polskich funkcję jej sekretariatu. Koalicja zrzesza kilkadziesiąt prywatnych i państwowych instytucji i działa na rzecz promocji niegotówkowych instrumentów płatniczych.

– NBP, dostrzegając ważne zmiany jakościowe na rynku płatności bezgotówkowych, w tym przejęcie wiodącej roli w tym zakresie przez administrację publiczną i instytucjonalne wsparcie tych prac ze strony podmiotów rynkowych, a jednocześnie uznając potrzebę zachowania zrównoważonego rozwoju instrumentów płatniczych, podjął decyzję o zmniejszeniu swojej aktywności w zakresie Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, tj. występując formalnie z Koalicji i powracając do roli obserwatora jej prac – piszą służby prasowe NBP.

Największymi lobbystami w zakresie obrotu bezgotówkowego były międzynarodowe instytucje finansowe. Warto przytoczyć przykład operatora VISA, który w zamian za rezygnację z płatności gotówką na rzecz kartą VISA, wręczał łapówki handlarzom w wysokości 10.000 USD

Czytaj więcej: “Visa dawała handlarzom 10 000 USD, żeby nie przyjmowali gotówki od klientów”

http://fakty.plportal.pl/artykuly/swiat/visa-dawala-handlarzom-10-000-us…

Okazuje się, że najwięcej gotówki w obrocie gospodarczym używają Niemcy. Niemal 82 proc. transakcji odbywa się za pośrednictwem gotówki, ponieważ zapewnia im to anonimowość wszelkich transakcji.

Czytaj więcej: “Dlaczego Niemcy płacą prawie za wszystko gotówką? Bo zapewnia im to anonimowość wszelkich transakcji?

http://fakty.plportal.pl/artykuly/swiat/dlaczego-niemcy-placa-prawie-za-…

 FED

Statystyczny Niemiec nosi średnio w portfelu 115 euro (dwa razy więcej od Australijczyka czy Amerykanina), zaś 82 proc. transakcji odbywa się za pośrednictwem gotówki. W sumie nie ma się co dziwić, skoro kartę płatniczą posiada tylko co trzeci obywatel tego kraju. Istnieje kilka istotnych przesłanek, w oparciu o które można dotrzeć do źródeł sympatii Niemców do klasycznej formy płatności.

Autor:
Z.B. foto wikipedia
Źródło:

NBP/PL PORTAL PL

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 − 68 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl