Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Długi czeskich gospodarstw domowych wobec banków wzrosły w czerwcu do 1,693 biliona koron


Praga – Długi czeskich gospodarstw domowych wobec banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wzrosły w czerwcu o 9,35 miliardów koron miesięcznie do 1,693 biliona koron. W porównaniu do czerwca ubiegłego roku były one wyższe o około 104 miliardy koron. Natomiast zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych zmniejszyło się w szóstym miesiącu w porównaniu do maja o ponad 2,2 miliarda koron do 1,115 biliona koron. Jednak w stosunku rocznym wzrosło o 33,5 miliarda. Wynika to z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Czeski.

Długi gospodarstw domowych rosną nieprzerwanie od lutego 2016 roku, najwięcej pieniędzy ludzie pożyczają na mieszkanie. Kredyty mieszkaniowe stanowią około trzech czwartych wszystkich długów gospodarstw domowych. „Kredyty konsumpcyjne osiągnęły na koniec czerwca 2019 roku ponad 251 miliardów koron, co oznacza wzrost o 0,4% miesięcznie” powiedział Narodowy Bank Czeski.

Zadłużenie przedsiębiorstw wahało się w ubiegłym roku. Wzrastało od czerwca do października zeszłego roku, ale spadało przez resztę roku. Po styczniowym wzroście zadłużenie przedsiębiorstw w lutym ponownie spadło, a następnie w marcu ponownie wzrosło. Obecnie po trzech miesiącach wzrostu znów spadło. Wśród pożyczek udzielonych przedsiębiorstwom w Czechach największą część stanowiły pożyczki długoterminowe, które w czerwcu stanowiły 55 procent wszystkich pożyczek.

Bank centralny publikuje statystyki co miesiąc. Bazuje na bilansach monetarnych instytucji finansowych, które obejmują, oprócz banku centralnego, banki komercyjne i oddziały banków zagranicznych w Czechach, a także fundusze rynku pieniężnego, spółdzielnie kredytowe i oszczędnościowe.

ČTK/Tłumaczenie: Katarzyna Starzec
Źródło: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dluhy-ceskych-domacnosti-u-bank-v-cervnu-stouply-na-1-693-bilionu/1782732

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl