Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dlatego jest coraz więcej czynnych zawodowo seniorów


Czy osiągnięcie wieku ponad 65 lat oznacza koniec z wykonywaniem pracy zarobkowej? Nie zawsze: Liczba ludzi, którzy nadal pracują po przekroczeniu wieku emerytalnego zwiększyła się w ubiegłych 10 latach ponad dwukrotnie- z 5% w roku 2006 na 11% w roku 2016. Wynika to z aktualnych danych liczbowych Federalnego Urzędu Statystycznego. A oto przyczyny tego stanu rzeczy w zarysie.

Co dokładnie oznaczają te liczby?
Co dziesiąta osoba pomiędzy 65 a 74 rokiem życia nadal pracuje. Brzmi to wszakże bardziej dramatycznie, niż jest w rzeczywistości. Ponieważ dane liczbowe Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) opierają się na definicji Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO). Czynnym zawodowo jest zatem już ten, kto pracuje odpłatnie chociażby tylko jedną godzinę tygodniowo. W definicji tej mieszczą się więc również osoby pracujące na niepełnym etacie, prowadzących swoją działalność czy wolontariusze, jeśli ich działalność jest wynagradzana.
Skąd ten trend?
Wiele powodów jest na wyciągnięcie ręki- stopniowe wprowadzanie emerytury w wieku 67 lat, coraz większa średnia długość życia i lepszy stan zdrowia. „Starsi ludzie są nadal wydajni i chcą też jeszcze coś zrobić. Muszą istnieć tylko odpowiednie finansowe zachęty finansowe”, mówi Hilmar Schneider, szef Instytutu Przyszłości Pracy (IZA). Wcześniej było wręcz odwrotnie- państwo nakłaniało osoby od 55 do 64 roku życia raczej do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Dopiero z wprowadzeniem reformy rynku pracy w roku 2005 zakończono te działania, wypowiada się Schneider. Odtąd ilość osób czynnych zawodowo w tej grupie wiekowej ciągle rosła, w roku 2016 osiągnęła wg danych Eurostatu prawie 69%. Im więcej osób pracuje w wieku między 55 a 64 rokiem życia , tym więcej kwalifikuje się do powrotu do pracy w wieku emerytalnym.

Dlaczego pracobiorcy kontynuują pracę w wieku emerytalnym?

Naturalnie przy okazji chodzi też o pieniądze: dla 37% czynnych zawodowo w wieku pomiędzy 65 a 74 rokiem życia wg Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) praca jest najważniejszym źródłem utrzymania. „Powody, dla których starsze osoby kontynuują pracę, są z pewnością przeróżne”, skomentowała przewodnicząca Niemieckiego Stowarzyszenia Społecznego VdK, Ulrike Mascher. „Z naszej perspektywy liczby te ponownie świadczą o tym, że wiele ludzi pracuje na emeryturze, ponieważ ledwo radzą sobie finansowo.”

Jedynie powody finansowe czy obawa przed ubóstwem w starszym wieku nie są w stanie wyjaśnić jeszcze utrzymującego się trendu, mówi Jürgen Deller, profesor psychologii biznesu na uniwersytecie Leuphana w Lüneburgu. ”Dla większości osób, które kontynuują pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, jest to pozytywne zajęcie”. Im może chodzić przykładowo o to, by zachować kontakty społeczne czy czuć się nadal potrzebnym.

Jakie korzyści mają z tego przedsiębiorstwa?

„Starsi pracownicy posiadają olbrzymią wiedzę popartą doświadczeniem, której nie można tak szybko zastąpić”, mówi Rudolf Kast, szef serwisu demograficznego i ambasador inicjatywy Nowa Jakość Pracy (INQA). W obliczu braku fachowców wiele firm nie może sobie pozwolić zrezygnować ze starszych pracowników.

Pokazuje to też badanie Instytutu Badania Rynku Pracy i Zawodów (IAB): stosownie do tego stanu rzeczy firmy starają się przede wszystkim o starszych pracowników, jeśli w ich branży odnotowują brak fachowców- np. w przemyśle przetwórczym czy budowie maszyn.

Co robią przedsiębiorstwa, żeby przekonać starszych pracowników do pozostania w pracy?

Według IAB (przypisek tłum.: Instytutu Badania Rynku Pracy i Zawodów) przedsiębiorstwa stawiają przede wszystkim na elastyczne modele czasu pracy i generalnie krótszy czas pracy- i osiągają tym samym duży sukces. Ważne byłyby ponadto oferty edukacyjne, mówi Jürgen Deller. Ponieważ wielu starszym pracownikom chodzi też o to, by nie odchodzić do lamusa. „Istnieją przecież różne możliwości, szkolenia czy tandemy np. z młodszymi pracownikami”.

Czy trend kontynuacji pracy w wieku emerytalnym ma szanse się utrzymać?

Całkiem możliwe. Ponieważ obecnie pokolenie wyżu odchodzi na emeryturę- i
Jest ono nie tylko bardziej , ale też często lepiej wykwalifikowane niż starsze pokolenia. „Osoby te mają wtedy ciekawe prace i są często raczej zdrowe”, mówi Deller. „W takiej sytuacji pozostają naturalnie częściej w zawodzie”. Ale warunkiem jest współudział pracodawców. „Jeszcze nie wszystkie przedsiębiorstwa zrozumiały, jak wartościowi są starsi pracownicy i ich wiedza”, mówi Rudolf Kast.
Tłumaczyła: Edyta Grzywacka-Wziątek
Źródło: Focus.de

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 78 = 80

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl