Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dlaczego rosyjski biznes nie współpracuje z partnerami z Białorusi?Przedsiębiorcy wyjaśniają swoją nie chęć współpracować z Białorusią tym że nie widzą w tym potrzeby, specyficznością branż w których działają ich przedsiębiorstwa oraz złą logistyką i biurokracją.

Prawie 70% rosyjskiego biznesu nie współpracuje i nie ma w planach zaczynać współpracę z dostawcami i dystrybutorami z Białorusi. O tym świadczą winniki ogólnorosyjskiego badania sondażowego wśród kadry zarządzającej przeprowadzonego przez Centrum Analiz NAFI w sierpniu 2016 r. którymi dysponuje Forbes. W badaniu uczestniczyli 500 przedstawiciele kadry zarządzającej z ośmiu federalnych okręgów Rosji.

Zgodnie badania, co piąte rosyjskie przedsiębiorstwo współpracuje z partnerami z Białorusi: 12 % współpracują wyłącznie z dostawcami i 10% – wyłącznie z dystrybutorami, a 2% współpracują z obu kontrahentami. Prawie 68 % kompanji które w teraźniejszy czas nie współpracują z białoruskimi przedsiębiorcami i nawet nie rozpatrują w perspektywie takiej możliwości (w większości to są kompanje przemysłu gazowego i energetycznego, branży budowniczej, górnictwa, transportu i komunikacji oraz nieruchomości). Jeszcze około 12% organizacji rozpatrują możliwość współpracy – z reguły takie intencje wyrażali top-menedżerzy przedsiębiorstw z branży usług, rolnictwa i przemysłu przetwarzania surowców.

Im większa organizacja, tym ona ma ciaśniejsze kontakty z Białorusią: jeżeli wśród dużych kompanji 28% współpracują z dostawcami z Białorusi i 24% – z dystrybutorami, to wśród małych kompanji takie kontakty mają odpowiednio 10% i 8%.

Najwięcej rozwinięta współpraca z Białorusią jest w obszarze przemysłu przetwarzania surowców (17% współpracuje z dostawcami i 23% – z dystrybutorami), a w hurtowemu i detalicznemu handlu (odpowiednio 16 % i 10 %) w dziedzinie hotelarstwa i gastronomii (odpowiednio 8% i 15%). Około 27% organizacji z branży rolniczej i leśnictwa współpracuje tylko i wyłącznie z białoruskimi dostawcami ale nie współpracuje z ich dystrybutorami.

Odmowa od współpracy z sojusznikiem (Białorusią) jest związana przede wszystkim z brakiem potrzeby (33% organizacji, które nie współpracują z Białorusią), oraz z specyficznością branży w której działają ich przedsiębiorstwa (28 %). Co dziesiąty przedsiębiorca zwrócił uwagę na trudności z transportną dostępnością i logistyką (10 %) oraz brakiem sugestii ze strony Białorusi (9%). Jeszcze 5% przedsiębiorców nie są zadowoleni z koniunktury, wartości towarów i usług, a 4% przedsiębiorców odwołuje się na składności z biurokracją.


Jakim branżom nie zaszkodzi sytuacja międzynarodowa.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w piątek 3 lutego obwinił Rosję o naruszenie postanowień umowy międzynarodowej w związku z przywróceniem stref granicznych. W końcu stycznia FSB ogłosiło to że na granice z Białorusią od 7 lutego będą się tworzyć strefy graniczne – w skowskim, smoleńskim i barańskim obwodach. W MSZ Białorusi stwierdzili, iż Moskwa podjęła tą decyzję bez uprzedzenia.

Swoją koleją na Kremlu zastrzegli Mińsk o to żeby rozwiązywać gospodarcze i handlowe spory spokojnie w sposób negocjowania. Od 2011 do 2015 roku bezcłowo dostarczano 18-23 mln ton ropy na Białoruś. W sumie, w tym okresie rosyjski budżet został pomniejszony o 22,3 mld dolarów. To wszystko jest bezpośrednim i pośrednim wsparciem państwa białoruskiego mówi się w komunikacie.

Jak wyjaśniła Forbsowi głowa kierunku korporacyjnych badań Centrum Analiz NAFI Olga Stasewicz, rosyjski biznes kontynuuje współpracę z parterami z Białorusi w tych branżach w których związki mają stały charakter.

„Mimo tego że stosunki z państwem sojusznikiem (Białorusią) nieco ochłonęli, teraźniejsi związki gospodarczy między białoruskim i rosyjskim biznesem mają stały charakter: Te kompanii którym intratnie i wygodnie mieć partnera na Białorusi, wspierają współprace i będą wolno jej powiększać”, – odnotowała Stasewicz.

Według statystyk celnych Białorusi, zewnętrzny obrót towarowy między Rosją a Białorusią od stycznia do końca grudnia 2016 roku stanowił 45,9 mld. USD.

„Ścisły związek tradycyjnie pokazują branży przemysłu przetwarzania surowców, handlu i turystyka. Czynnikiem wzrostu zewnętrznego obrotu towarów może się stać rozszerzenie asortymentu produktów i usług ze strony białoruskich partnerów, modernizacja logistycznej infrastruktury i liberalizacja procedur biurokratycznych. W tej sprawie może pomoc pełne uruchomienie uzgodnień Unii Celnej.” – dodała ona.
autorka: Екатерина Еременко (Ekaterina Eremenko)
Tłumacz: Yaroslav Volkov

Źródło: http://www.forbes.ru/biznes/338493-pochemu-rossiyskiy-biznes-ne-sotrudnichaet-v-partnerami-iz-belorussii

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl