Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dlaczego Niemcy płacą prawie za wszystko gotówką? Bo zapewnia im to anonimowość wszelkich transakcji


W Niemczech aż 82 proc. transakcji odbywa się za pośrednictwem gotówki. Dlaczego mieszkańcy jednego z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie wolą tradycyjną formę płatności?

Polacy są bardzo otwarci na nowoczesne formy płatności, według badań Mastercard tylko 39 proc. mieszkańców naszego kraju woli płacić za zakupy gotówką. W niektórych państwach przywiązanie do standardowej formy płatności wciąż jest jednak niezwykle duże. Wcale nie chodzi tu o kraje słabo rozwinięte gospodarczo, bo jednym z najbardziej spektakularnych przykładów tego trendu są Niemcy, co potwierdza raport FED.

 FEDUdział płatności gotówką we wszystkich transakcjach, źródło: FED

Statystyczny Niemiec nosi średnio w portfelu 115 euro (dwa razy więcej od Australijczyka czy Amerykanina), zaś 82 proc. transakcji odbywa się za pośrednictwem gotówki. W sumie nie ma się co dziwić, skoro kartę płatniczą posiada tylko co trzeci obywatel tego kraju. Istnieje kilka istotnych przesłanek, w oparciu o które można dotrzeć do źródeł sympatii Niemców do klasycznej formy płatności.

Bardzo ważnym zagadnieniem są w tym kontekście historyczne zawirowania wokół niemieckiej waluty.

Hiperinflacja z 1923 roku w Republice Weimarskiej (cena bochenka chleba wynosząca 428 miliardów marek i wypłaty przechowywane w… koszach do prania) czy fatalna kondycja gospodarki po drugiej wojnie światowej po dziś dzień rezonują w szerszej świadomości, prowokując do trzymania pieniędzy blisko.

Liczba marek niemieckich dostępnych w obiegu w czasie hiperinflacji w 1923 rokuL

Liczba marek niemieckich dostępnych w obiegu w czasie hiperinflacji w 1923 roku

Innym ciekawym aspektem jest sytuacja na rynku mieszkaniowym, gdyż niemalże 60 proc. Niemców zamiast kupować mieszkania, a tym bardziej brać na nie kredyty, zdecydowanie woli je wynajmować (w Berlinie aż 85 proc. mieszkańców żyje w wynajmowanych mieszkaniach). Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są właśnie doświadczenia historyczne i wynikający z nich strach przed zadłużeniem oraz wentualnymi tarapatami finansowymi.

Często zwraca się też uwagę na to, że Niemcy bardzo cenią sobie anonimowość wszelkich transakcji, w związku z czym płatności gotówką są przez nich traktowane jako najbezpieczniejsza forma dysponowania pieniędzmi.

Korzystając z karty, oprócz tego, że utrudnia ona w pełni racjonalne zarządzanie budżetem, zostawia się też przecież ślady w historii rachunków.

Nie zapominajmy również o najbardziej prozaicznej przyczynie – tym, że banknoty szeleszczące w portfelu mają po prostu aspekt podbudowujący ego i samozadowolenie.

I choć to oczywiście tylko pewna diagnoza, a każdy z tych czynników osobno nie odgrywałby być może w pełni przekonującej roli, wspólnie składają się one na całkiem intrygujący obraz genezy i współczesnej praktyki, jeśli chodzi o niemiecką kulturę pieniądza.

Źródło: Quartz

Autor:
Źródło:

Quartz

Artykuł dodał portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

70 − = 66

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl