Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Dlaczego kryzys w Katarze, który rzęsie całym światem, ma miejsce właśnie teraz?


Sześć krajów Zatoki Perskiej, które przed dwoma dniami zupełnie odcięło Katar od reszty świata, oficjalnie stwierdziło, że na ten krok zdecydowały się, ponieważ Katar finansuje radykalnych ekstremistów. Ale dlaczego dopiero teraz, kiedy o poparciu dla terrorystów, mówiło się lata temu?

Nienotowany dotąd spór, jaki ma miejsce w krajach Zatoki Perskiej, może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dlatego, że Arabia Saudyjska i jej sojusznicy odcięli Katar od świata na morzu, lądzie i w powietrzu, wyrzucili go z koalicji walczącej w Jemenie, wycofali stamtąd swoich dyplomatów, a poszczególni członkowie sojuszu wydali swoim obywatelom polecenie opuszczenia Kataru w ciągu 14 dni.

W efekcie ceny ropy na światowych rynkach zaczęły rosnąć jeszcze tego samego dnia i jak doniosły światowe media, wszystko było zorganizowane z myślą o tym, by w kraju wywołać inflację, co doprowadziłoby do społecznego nacisku na rodzinę panującą, by ta zmieniła rząd lub kierunek polityki.

Środki takie są o wiele poważniejszym posunięciem, niż te z 2014 roku, kiedy Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie wycofały swoich ambasadorów z Dohy, stolicy Kataru.

W komunikacie wydanym przez pochodzącą z Arabii Saudyjskiej agencję informacyjną SPA, saudyjski gigant naftowy oskarżył Katar o wspieranie grup ekstremistycznych i szerzenie ideologii przemocy, myśląc, jak się wydaje, o państwowym kanale telewizji satelitarnej Al Djazeera. W komunikacie Katar oskarżany jest o wspieranie ekstremistów wspieranych również przez Iran.

Wszystkie zarzuty Katar oficjalnie odrzucił, ale to nie pierwszy raz, kiedy spotyka się z oskarżeniami o finansowanie i wspieranie terrorystów. Jeszcze w 2003 roku amerykański Kongres podkreślił, że w Katarze wspiera się Al-Kaidę pomagając jej przede wszystkim finansowo. Dziesięć lat później Stany Zjednoczone ogłosiły Abd al-Raman ben Umair al-Nuajmia z Kataru światowym terrorystą o szczególnym znaczeniu. Potem jeden z dyplomatów w Katarze oświadczył, że osiem na dwanaście “kluczowych osób Kataru” inwestuje miliony funtów w bojowników Al-Kaidy wziętych pod lupę w Syrii.

Zarzutów przybywało.

Co dzieje się za kulisami?

Władze w Rijadzie i Abu Dabi przez lata były wściekłe na politykę, jaką Katar prowadził za ich plecami, nie wahając się w przeciwieństwie do Bahrajnu, finansować własnych projektów.

Po “Arabskiej wiośnie” Katar zbliżył się do islamskich partii politycznych takich, jak egipscy Bracia Muzułmańscy. Dodatkowym cierniem w oku sąsiadów była od zawsze oficjalna państwowa agencja katarska Al Djazeera, która włączyła się w poparcie dla tych grup, często wspierając demokrację i bunt w regionach, w których rządzą rojaliści i autokraci. Jak pisze amerykańska gazeta Washington Post, Katar najbardziej aktywnie wspierał islamskich bojowników w powstaniach w Syrii i w Libii.

– Państwa tego obszaru dzielą się na dwa obozy. Jedne starają się pogłębić międzynarodowe interesy poprzez wspieranie islamistów, drugie są przeciw, pisze ekspert ds. blisko- wschodnich, Hassan Hassan w swoim tekście Nacional.

Dlaczego właśnie teraz?

Jest wiele teorii dlaczego spór nad Zatoką Perską posunął się tak daleko. Jako jedną z przyczyn podaje się dwa hakerskie incydenty.

Pierwszy to oświadczenie, opublikowane na oficjalnej stronie Kataru, w którym czytamy, że księstwo skłania się ku Hezbollahowi- wspieranej przez Iran organizacji islamskich szyitów, o które Katar oskarżył hakerów. Drugi incydent wywołały maile wysłanników księstwa do Waszyngtonu, z których wynikała chęć ukrócenia wpływów Kataru.

Jednak jednym z głównych powodów był pewnie prezydent USA, Donad Trump, który odwiedził Rijad w zeszłym miesiącu, i który nie krył poparcia dla Arabii Saudyjskiej na Bliskim Wschodzie.

Po wizycie, Trump wielokrotnie komentował swoją wizytę na Twitterze podkreślając, że Katar wspiera “radykalną ideologię”.

Autor:
Tłum. Emila Liberda
Źródło:

Dobrivoje Katanić /blic.rs

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 + = 71

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl