Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

“Tak” dla elektrowni jądrowej [Wyniki badania


Z przeprowadzonego przez Bankier.pl badania wynika, że czytelnicy serwisu popierają pomysł budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Nawet, gdyby miała ona zostać zlokalizowana w ich okolicy. W ankiecie wskazano jednak także i obawy, które towarzyszą temu projektowi.

W Ministerstwie Energii temat budowy elektrowni jądrowej wprawdzie powraca jak bumerang, wciąż brak jest jednak konkretów. Tymczasem z naszej ankiety wynika, że pomysł budowy w Polsce tego typu elektrowni ma poparcie użytkowników Bankier.pl. Aż 71 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest zdecydowanie za tym, aby “jądrówka” powstała w Polsce. Kolejne 15 proc. zaznaczyło odpowiedź “raczej tak”. Negatywnie nastawionych do pomysłu było ledwie 14 proc. respondentów.

Czy Twoim zdaniem w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?

Czy Twoim zdaniem w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa? (Bankier.pl)

Co istotne, większości nie przeszkadzałaby tego typu konstrukcja nawet w ich sąsiedztwie. Na pytanie, “Czy zgodziłbyś się, aby elektrownia jądrowa powstała w promieniu 20 km od Twojego miejsca zamieszkania”, 35 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zdecydowanie tak, kolejne 30 proc. zaś, że raczej tak.

Czy zgodziłbyś się, aby elektrownia jądrowa powstała w promieniu 20 km od Twojego miejsca zamieszkania

Czy zgodziłbyś się, aby elektrownia jądrowa powstała w promieniu 20 km od Twojego miejsca zamieszkania (Bankier.pl)

Odsetek negatywnych odpowiedzi urósł jednak przy tym pytaniu aż do 30 proc., przy czym aż 19 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw zdecydowany. Co ciekawe, blisko 1/4 z nich to, jak wynika z wcześniejszego pytania, zdecydowani zwolennicy samej budowy. Część osób wciąż więc wyznaje zasadę “elektrownia jądrowa tak, ale nie w mojej okolicy”. Łącznie, odpowiedź pozytywną (“raczej tak”, “zdecydowanie tak”) w pytaniu dotyczącym budowy elektrowni i negatywną (“raczej nie”, “zdecydowanie nie”) w pytaniu o ulokowanie jej w ich okolicy dało 116 osób, a więc 17 proc. spośród wszystkich uczestników badania.

Tak zdecydowani przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w swojej okolicy odpowiadali na pytanie dotyćzące budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Tak zdecydowani przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w swojej okolicy odpowiadali na pytanie dotyćzące budowy elektrowni jądrowej w Polsce (Bankier.pl)

Budowa elektrowni jądrowej w bliskiej okolicy wciąż budzi bowiem wiele obaw. W badaniu za sąsiedztwo przyjęliśmy okolicę w promieniu 20 km od miejsca zamieszkania. Taki bowiem właśnie obszar ewakuowano podczas katastrofy w Fukuszimie. I to właśnie ryzyko skażenia w razie awarii jest, według ankietowanych, główną obawą związaną z powstaniem elektrowni jądrowej w ich okolicy. Odpowiedź tę wskazało aż 33 proc. uczestników badania. Dodatkowo trzecia najpopularniejsza odpowiedź dotyczyła obawy przed radioaktywnymi odpadami. Wskazało ją 15 proc. ankietowanych.

Wskaż podstawowe obawy związane z budową elektrowni jądrowej w Twojej okolicy (wybierz max 2)

Wskaż podstawowe obawy związane z budową elektrowni jądrowej w Twojej okolicy (wybierz max 2) (Bankier.pl)

Istotne są jednak także aspekty ekonomiczne i krajobrazowe. 17 proc. respondentów – druga najpopularniejsza odpowiedź – wskazało, iż boi się tego, że budowa elektrowni jądrowej w ich sąsiedztwie spowoduje spadek wartości okolicznych nieruchomości i ziemi. Kolejne 10 proc. obawia się zniszczenia krajobrazu przez gigantyczny budynek. 14 proc. respondentów zaznaczyło zaś odpowiedź “brak obaw”. Wszyscy to zwolennicy powstania w Polsce elektrowni jądrowej.

Udział którego źródła energii elektrycznej powinien Twoim zdaniem rosnąć najmocniej w polskim miksie energetycznym?

Udział którego źródła energii elektrycznej powinien Twoim zdaniem rosnąć najmocniej w polskim miksie energetycznym? (Bankier.pl)

Energia z elektrowni jądrowej to także ten element, który według ankietowanych, powinien najmocniej rosnąć w polskim miksie energetycznym. Odpowiedź tę wskazało 50 proc. uczestników badania. Drugie miejsce przypadło fotowoltaice (19 proc.), trzecie zaś wiatrakom oraz elektrowniom wodnym (po 11 proc.). Na elektrownie węglowe zagłosowało tylko 4 proc.

Autor:
Adam Torchała
Źródło:

Bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 7 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl