Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

“DGP”: Miliarderzy przed komisją weryfikacyjną?


Biznesmen Ryszard Krauze ma zostać wezwany przed komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Oprócz niego być może przesłuchani zostaną także Zbigniew Jakubas i Michał Sołowow – pisze w czwartkowym wydaniu “Dziennik Gazeta Prawna”. Komisja jednak zaprzeczyła tym doniesieniom.

Czwartkowy “DGP” przypomina, że kilka dni temu opisał, jak w reprywatyzacyjny proceder – polegający na reaktywowaniu przedwojennych przedsiębiorstw, by zagarnąć należące dawniej do nich nieruchomości – uwikłanych było kilku najbogatszych Polaków. 

“Prokuratura zajmuje się sprawą przejęcia niezgodnie z prawem działki na warszawskiej Woli” – potwierdził cytowany w “DGP” minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Jak informuje dziennik, chodzi o kilkadziesiąt hektarów na Ulrychowie. Obecnie stoją na nich galeria handlowa Wola Park i osiedle oraz budowana jest druga linia metra. Kiedyś był to majątek powstałych w 1805 r. zakładów ogrodniczych, przedsiębiorstwa będącego własnością rodziny Ulrichów. W 1945 r. grunty zostały znacjonalizowane. 

W latach 90. – podaje gazeta – spółkę Ulrichów reaktywowali “ludzie Ryszarda Krauzego”, a firma odzyskała ziemię.

Poza prokuraturą tematem zainteresowali się również członkowie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Jej przewodniczący Patryk Jaki mówi, że w przyszłym roku przeanalizowana zostanie zarówno sprawa opisana przez “DGP”, jak i kilka innych przypadków wskrzeszenia spółek na podstawie kolekcjonerskich papierów wartościowych i zwrotu im nieruchomości lub wypłaty odszkodowań – czytamy w “DGP”.

“W prowadzonym śledztwie przewija się nazwisko byłego miliardera Ryszarda Krauzego” – pisze “DGP” i dodaje, że według informacji gazety, Krauze zostanie wezwany przed komisję weryfikacyjną. 

Oprócz niego – jeśli się okaże, że mogą coś wnieść do postępowania – wezwani zostaną też dwaj inni biznesmeni: Zbigniew Jakubas i Michał Sołowow.

Jest dementi
Komisja weryfikacyjna “w odpowiedzi na zapytania medialne” poinformowała, że komisja “nie ma w planach przesłuchań osób z listy najbogatszych Polaków”. “W najbliższych miesiącach przedmiotem działań Komisji będą m.in. sprawy reprywatyzacji z udziałem reaktywowanych spółek” – głosi wpis komisji weryfikacyjnej.
Źródło: PAP/INTERIA

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

57 − 56 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl