Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Czesi wypowiedzieli Polsce wojnę handlową!


 

Polska żywność jest hitem w Europie. Konsumenci za granicą chwalą nasze produkty za ich jakość i cenę. Nic dziwnego, że raz po raz spotyka się z bojkotem, najczęściej w postaci niczym niepodpartego, negatywnego PR-u. Po herbacie, mięsie i warzywach, artykułach mlecznych przyszła kolej na polskie jaja. Czesi odesłali ich do Polski już ponad 600 tys. Oskarżają Polaków m.in. o dumping i o to, że są zarażone salmonellą. Polska żywność według czeskiego ministra rolnictwa jest trująca. W walkę z polską żywnością, a także całym polskim eksportem do Czech, zaangażowały się również czeskie media.

Znalezione obrazy dla zapytania polsko czeska wojna handlowa

Oskarżenia Czechów to historie wyssane z palca i to nie pierwszy przypadek bojkotu przez Czechów polskiej żywności. Eksport polskiej żywności rozwijał się w najlepsze w Unii Europejskiej. Sprzedaż mięsa i podrobów do Czech wzrosła o 50 proc. w ciągu pięciu lat, a prawdziwe rekordy biły kawa, herbata i przyprawy – ponad trzykrotny wzrost sprzedaży. Wtedy Czesi przeprowadzili na nią nagonkę. W 2015 roku gazeta „Lidove Noviny” w niewybredny sposób podsumowała jedną z polskich kampanii promocyjnych, pisząc, że polska żywność w Czechach jest zła, a dobra jedzie do Niemiec – informował Puls Biznesu.

Znalezione obrazy dla zapytania polsko czeska wojna handlowa

Wcześniej Andrej Babiš, minister finansów Czech i przedsiębiorca słowackiego pochodzenia, odmówił zjedzenia polskiej kiełbasy podczas programu telewizyjnego, mówiąc „nie jem tego waszego gówna”.

Znalezione obrazy dla zapytania polsko kiełbasa zakazany w czechach

Negatywne, niczym nieuzasadnione stereotypy o polskiej żywności, krążyły też m.in. w Danii. Sprawę popularnej sieci dyskontów Netto opisał tamtejszy dziennik Politiken. Kiedy sieć chciała włączyć do sprzedaży polskie warzywa czy mięso, wzburzyło to jej klientów, którzy zaprotestowali przeciwko sprzedaży. Duńczycy mówili, że polskie warzywa zawierają pestycydy i są trujące, a produkcja mięsa nie podlega kontroli i stanowi to zagrożenie dla zdrowia.

Warto pamiętać, że w 2012 roku miały miejsce w Czechach i w Polsce zatrucia czeskim metanolem w 2012.  W ich wyniku zmarło w Czechach 38 osób, w Polsce kilka. Również kilka osób zatruło się na Słowacji. Czechy otrzymały fomepizol w darze z Norwegii do leczenia zatrucia.

Znalezione obrazy dla zapytania czechy zatrucia metanolem

 

Czescy producenci i urzędnicy wytaczają kolejne – choć podobne jak poprzednio – działa. Tym razem atakują w mediach nasze służby weterynaryjne .

“Inspekcje każdego kraju unijnego dokładnie kontrolują produkcje żywności – i tę kierowaną na rodzimy rynek, i na eksport, by zapewnić, że jest bezpieczna i najwyższej jakości. Niestety weterynarze nie wszędzie pracują tak, jak powinni, a nasi nie są w stanie skontrolować całej importowanej żywności. Import rośnie dynamicznie i do ciągłego jego monitoringu potrzebowalibyśmy dziesięć razy więcej ludzi” – powiedział cytowany  przez portal Czeskiej Telewizji ceskatelevize.cz, Zbynek Semerad, szef Czeskiej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej i wprost wskazał… Polskę, gdzie – jego zdaniem – służby weterynaryjne przechodzą “restrukturyzację i pilnują swoich pozycji zamiast kontroli“.

 

Oliwy do ognia dolał jeszcze Miroslav Toman, prezes Izby Spożywców w Czechach, który zaapelował, by czeski rząd zakazał importu z Polski.

 

Czeskie argumenty o trującej polskiej żywności to wojna handlowa, jaką rząd czeski i czeskie media wytoczyły Polsce. Na dyskryminację polskiej żywności nieśmiało reaguje polski rząd, a odpowiedź powinna być zdecydowana i adekwatna – na zasadzie wzajemności. Polskie media również nie powinny pozostać bierne wobec czeskich bezpodstawnych oskarżeń.

Polski konsument zanim zakupi czeski produkt – samochód Skodę, czeskie piwo, jogurt lub ma zamiar pojechać pojechać na wakacje do Czech, powinien pamiętać, że polskie produkty i polskie usługi w Czechach są bezpodstawnie dyskryminowane przez czeski rząd i czeskie media.

Bądź świadomym konsumentem – zastanów się zanim kupisz artykuły wyprodukowane w Czechach!

Czeskie produkty są oznaczone kodem kreskowym, który zaczyna się cyframi: 859

Artykuł opracował portal www.gotowespolki.pl

PL PORTAL PL
Z.B.

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 1 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl