Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Czas pracy, w którym jesteśmy najbardziej produktywni? 3 godziny dziennie. Ile dni w tygodniu z fizjologicznego punktu widzenia? 3 dni.


Pracujemy 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie, do tego często bierzemy jeszcze nadgodziny, co jest zupełnie nieodpowiednie dla nas, a już na pewno nie dla naszej wydajności. Gdybyśmy tylko wiedzieli o tym wcześniej – a teraz potwierdzają te fakty nawet obszerne publikacje naukowe.

W badaniach australijskiego instytutu Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research stwierdzono, że optymalny czas pracy to 25 godzin tygodniowo, co odpowiada 3, a nie 5 dniom, zwłaszcza po 40. roku życia. Kiedy przekracza się wiek 40 lat drastycznie osłabiają się zdolności poznawcze, a ich miejsce zajmują stres i zmęczenie. U badanych, pracujących 25 godzin tygodniowo, naukowcy zaobserwowali wysoki poziom zdolności zapamiętywania, zdolności lingwistycznych, koncentracji i szybkości przetwarzania informacji. Potwierdzili również, że przekraczając tę liczbę, poziom zdolności poznawczych spada drastycznie.

Jednak, mimo że obniżony wymiar czasu pracy dla większości z nas wydaje się być utopią, stał się rzeczywistością w Holandii, gdzie w 2000 roku weszła w życie ustawa, która pozwala pracownikom skrócić czas pracy i domagać się zatrudnienia w niepełnym wymiarze.
4-dniowy tydzień pracy jest ogólnie powszechny i stosowany od 1986 roku w odniesieniu do stu procent kobiet, które mają dzieci, a od 2012 dla stu procent ojców.

Z drugiej strony według badania, przeprowadzonego przez portal vouchercloud.com wśród pracowników w Anglii, a opublikowanego we wrześniu, wydajność człowieka w ciągu dnia pracy ogranicza się do kilku godzin. Badanie opierało się na zadawanej pracownikom serii pytań, dotyczących ich codziennego rytmu pracy.

Pierwsze z pytań dotyczyło kwestii, czy pracownicy uważają się za produktywnych przez cały dzień pracy. Większość z nich, bo aż 79% zaprzeczyła. Drugie z nich dotyczyło rzeczywistego czasu ich produktywności. Odpowiedź brzmiała: średnio 2 godziny i 53 minuty. Odpowiedź na pytanie, czy istnieje możliwość ciągłej pracy bez odrywania się od niej, dla 65% była negatywna. Badanych pytano również o zajęcia, jakie podejmują podczas pozostałych ponad 5 godzin pracy. Jako główne badani wskazali sprawdzanie social media i wiadomości, ponadto dyskusje z kolegami z pracy, jedzenie i palenie. Niektórzy również w tym czasie szukają pracy.

W rzeczywistości Włosi nie mogą narzekać. Zgodnie z badaniem, przeprowadzonym przez OECD, w odniesieniu do liczby przepracowanych godzin rocznie Włosi są na osiemnastym miejscu.

W najgorszej sytuacji są Meksykanie, a następnie Koreańczycy i Grecy. Z kolei w odwrotnej sytuacji znajdują się Niemcy, Holendrzy i Norwegowie. Włosi są pomiędzy Japończykami a Węgrami.

John Maynard Keynes przewidział, że dzięki technologii będziemy mogli pracować mniej. Twierdził, że do 2030 roku tygodniowy 15-godzinny czas pracy stanie się normą. Jednak daleko nam jeszcze do tego, chyba że ograniczymy czas, jaki spędzamy na surfowaniu w Internecie, zamiast pracować.
Mariella Bussolati/Tłum. Monika Satro

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 + = 39

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl