Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Cudzoziemcy w Pradze kopiowali karty w bankomatach. Policja zatrzymała ich, zanim wykorzystali podróbki


Czterech cudzoziemców w Pradze nielegalnie kopiowało karty płatnicze za pomocą tzw. skimmerów zainstalowanych w bankomatach. Rzecznik praskiej policji Jan Daněk ogłosił tę informację w piątek na stronie internetowej policji. Według niego, grupę udało się aresztować pod koniec ubiegłego tygodnia, zanim udało jej się za pomocą fałszywych kart pozbawić kogokolwiek pieniędzy.
Podczas skimmingu sprawcy instalują czytniki bezpośrednio do wejścia na kartę. Dzięki temu mogą następnie wykonać kopię karty płatniczej. Następnie skimmerzy wykorzystują różne metody uzyskania kodu PIN karty, takie jak użycie kamery monitorującej klawiaturę do wpisywania kodu PIN lub użycie zmodyfikowanej klawiatury. Policja natrafiła na trop fałszerzy kart po zgłoszeniu przez jeden z banków znalezienia skimmera w bankomacie przy ulicy Rytířská w Pradze 1.

Następnie policja przez kilka dni obserwowała bankomaty w okolicy. Dzięki temu schwytali grupę bezpośrednio podczas instalacji i demontażu urządzeń do skimmingu. „Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli nie tylko inne rodzaje technologii używanej przy skimmingu, ale także półprodukty, które sprawcy dostosowywali do swoich potrzeb” powiedział rzecznik. Policja odkryła również więcej fałszywych kart płatniczych z USA, Meksyku czy Nowej Zelandii. „Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji funkcjonariuszy podejrzanym nie udało się wykorzysta
uzyskanych danych, a ludzie nie stracili pieniędzy ze swoich kont” dodał Daněk.

Zatrzymani podejrzani znaleźli się w areszcie. Za przestępstwo polegające na nieuprawnionym działaniu, fałszowaniu i zmianie środków płatniczych grozi im od pięciu do dziesięciu lat więzienia.
Przypadki kopiowania kart przy użyciu urządzeń w bankomatach pojawiają się wielokrotnie. „W miesiącach letnich praska policja ponownie staje w obliczu zwiększonej liczby tego typu ataków na bankomaty. Chodzi przede wszystkim o bankomaty zlokalizowane w centrum Pragi, gdzie znajduje się obecnie ogromna liczba zagranicznych turystów. Wypłacają oni pieniądze za pomocą bankomatów, co przestępcy chętnie wykorzystują” mówi rzecznik policji. Według niego bezpieczniej jest korzystać ze zbliżeniowego wypłacania pieniędzy z bankomatu.

Autor: ČTK/Tłumaczenie: Katarzyna Starzec
Źródło: https://domaci.ihned.cz/c1-66618450-cizinci-v-praze-kopirovali-karty-pres-zarizeni-v-bankomatech-policiste-je-zadrzeli-drive-nez-padelky-vyuzili

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

95 − = 92

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl