Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Córka byłego ministra sprawiedliwości pomogła w przejęciu kamienicy “na zmarłego”


Bogumiła Górnikowska – adwokat i córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, jest zamieszana w aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. W 2008 roku przejęła kamienicę w stolicy jako kurator osoby, która w chwili transakcji nie żyła od 50 lat – donosi w czwartkowym wydaniu “Fakt”.

Sprawa dotyczy kamienicy przy ul. Joteyki 13 w warszawskiej dzielnicy Ochota.

Jak informuje “Fakt, przed wojną kamienica należała w połowie do urodzonego w 1889 r. Aleksandra Piekarskiego. W 2008 r. o zwrot wystąpiło dwóch adwokatów. Jednym z nich była właśnie Barbara Górnikowska, córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Kobieta została kuratorem w tej sprawie, a jej obowiązkiem było potwierdzenie, czy właściciel kamienicy wciąż żyje. Aleksander Piekarski miałby wówczas 118 lat.

Sprawę wyjaśnili dopiero kilka lat po tym fakcie lokatorzy kamienicy, którzy ustalili, że Piekarski zmarł w 1958 r.

W sprawie nieruchomości na warszawskiej Ochocie pojawiły się także inne wątpliwości. Jak donosi “Fakt, nie wiadomo, czy kamienica mogła w ogóle podlegać zwrotowi. Miała status nieruchomości w budowie, a takie nie mogą być zwracane. Nie została też wyjaśniona sprawa tłumaczenia aktu darowizny napisanego po hebrajsku.

Do sprawy odniósł się Jan Śpiewak, radny warszawskiej dzielnicy Śródmieście i prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Zamieścił na Twitterze skan protokołu z przekazania części nieruchomości przy ul. Joteyki. Widnieje na nim nazwisko Bogumiły Górnikowskiej.

Autor:
—east new
Źródło:

interia/fakt

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − = 24

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl