Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

CNN: za kryzys w Zatoce Perskiej odpowiadają rosyjscy hakerzy?


Amerykańscy śledczy uważają, że rosyjscy hakerzy włamali się na serwisy agencji informacyjnej Kataru i zamieścili w niej fałszywe informacje, które przyczyniły się do zerwania stosunków dyplomatycznych z Katarem przez pięć państw arabskich i Malediwy – informuje CNN.

Dane zebrane przez amerykańskie służby wywiadowcze wskazują, że rosyjscy hakerzy stali za cyberatakiem, o którym rząd Kataru informował dwa tygodnie temu. Według USA, celem Rosji jest wprowadzenie chaosu wśród amerykańskich sojuszników. W Katarze znajduje się jedną z największych baz militarnych USA w regionie – przypomina CNN.

Jak poinformowały władze Kataru, 23 maja Katarska Agencja Informacyjna zamieściła materiał, w którym przypisano głowie państwa fałszywe wypowiedzi, w przyjazdy sposób odnoszące się do Iranu i Izraela, krytykę władz Arabii Saudyjskiej oraz rozważania, czy prezydent USA Donald Trump utrzyma się na stanowisku. Rozpowszechnienie tych informacji przypadło na moment rosnącego napięcia, w związku z oskarżeniami Kataru o finansowanie terroryzmu.

Jak podaje CNN, minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed Bin Abdulrahman al-Sani powiedział, że FBI potwierdziło cyberatak i zamieszczenie fałszywych informacji przez hakerów. – Uważamy, że cały kryzys został oparty na dezinformacji – powiedział CNN minister.

Władze Kataru potwierdziły również, że ministerstwo spraw wewnętrznych współpracuje z FBI i brytyjską NCA w śledztwie dotyczącym cyberataku na agencję informacyjną. Jego wyniki zostaną ujawnione po zakończeniu dochodzenia – informuje CNN.

Kryzys dyplomatyczny na Bliskim Wschodzie

Przedwczoraj Malediwy i pięć krajów: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Jemen oraz Egipt ogłosiły, że zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem. Emiraty dały katarskim dyplomatom 48 godzin na opuszczenie kraju, a Etihad Airways, państwowy przewoźnik z Emiratów, zawiesił połączenia ze stolicą Kataru. Z kolei Arabia Saudyjska zamknęła granicę lądową z Katarem, co w praktyce oznacza odcięcie tego kraju od świata drogami lądowymi.

Zarówno Katar, jak i Arabia Saudyjska to wpływowi w regionie sojusznicy Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach w czasie wizyty na Bliskim Wschodzie amerykański prezydent Donald Trump mocno krytykował Iran, największego wroga Arabii Saudyjskiej i innych krajów sunnickich. Słowa DonaldaTrumpa miały skrytykować władze Kataru.

Konflikt dyplomatyczny między Katarem a innymi krajami zatoki rozgorzał też w 2011 i 2013 roku wokół wydarzeń w Egipcie. Spośród mocarstw zatoki jedynie Katar wsparł obalenie egipskiego prezydenta Hosni Mubaraka i dojście do władzy Bractwa Muzułmańskiego. Pozostałe kraje poparły z kolei późniejsze obalenie Bractwa i powrót wojska do władzy w Kairze.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/cnn-za-kryzys-w-zatoce-perskiej-odpowiadaja-rosyjscy-hakerzy/6tgct25

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl