Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ceny węgla nagle wystrzeliły 400%


wegiel
W ciągu ostatnich 4 miesięcy ceny węgla na światowych giełdach podrożały o 1/3. Zauważalny wzrost cen tego surowca spowodował, że ceny akcji największych polskich spółek wydobywczych wystrzeliły mocno do góry. Jeszcze w styczniu za 1 walor Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na giełdzie w Warszawie trzeba było płacić ok. 9,00 zł. Teraz kosztuje on 47,00 zł, co oznacza wzrost o ponad 400%! Ciekawe jak się dzisiaj mają wszyscy ci “eksperci”, co chcieli likwidować cały sektor górniczy w Polsce?
                                

Cena “czarnego złota” rośnie nieprzerwanie od czterech miesięcy. Jeszcze w połowie kwietnia za 1 tonę węgla energetycznego dostarczanego do portów Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (tzw. węgiel ARA) trzeba było płacić ok. 45 dolarów. Dzisiaj cena ta kształtuje się na poziomie 60 dolarów za tonę (skok o 1/3). Na wzrost cen tego surowca wpłynęły przede wszystkim zwiększony import przez Chiny oraz wyłączenie części kopalni w Australii i Indonezji spowodowane zjawiskami klimatycznymi (huragan zalał szyby kopalniane).

Jeśli tak dalej pójdzie to nasz sektor górniczy może w bardzo szybkim czasie znowu stanąć na nogi, a wydobycie węgla ponownie stanie się bardzo opłacalną gałęzią gospodarki. Pozytywną perspektywę można odczytać choćby po zachowaniu akcji dwóch największych spółek węglowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Jeszcze w styczniu za 1 walor Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) na giełdzie trzeba było płacić ok. 9,00 zł. Teraz kosztuje on 47,00 zł, co oznacza wzrost o ponad 400%! Za 1 walor Bogdanki trzeba było płacić ok. 31 zł. Obecnie kosztuje on bliko 60 zł, co oznacza wzrost o blisko 100%. 

Ciekawe jak się dzisiaj mają wszyscy ci “eksperci”, co natychmiast chcieli likwidować cały sektor górniczy w Polsce?

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 69 = 71

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl