Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ceny importu rosną jeszcze szybciej niż w 1974 roku


Powyższe zdjęcie pokazuje z lotu ptaka port kontenerowy Yangshan w Szanghaju (źródło: Uncredited / Chinatopix via AP / dpa).

 

Coraz bardziej podnoszą się kwoty podatku od importu towarów do Niemiec – a zwłaszcza energii. To stawia firmy pod presją kosztów. Konsumenci prawdopodobnie odczują konsekwencje.

Wiesbaden: wzrost cen w Niemczech jeszcze przyspieszył. Jak poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden – w listopadzie ceny importowe wzrosły o 24,7 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

To najwyższy wskaźnik od października 1974 od czasu pierwszego kryzysu cen ropy. W październiku ceny importu wzrosły o 21,7 procent.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w listopadzie ceny importu również gwałtownie wzrosły, o 3,0 procent. Jest to jednak niewielki spadek w porównaniu z październikową wartością 3,8 proc.

Szczególnie widoczny zdaje się być nadal wzrost cen w przypadku importowanej energii, która była o 160 proc. droższa niż rok temu. Gaz ziemny był prawie czterokrotnie droższy niż rok wcześniej. Koszty importu ropy naftowej i produktów mineralnych wzrosły mniej więcej dwukrotnie. Energia elektryczna odnotowała najwyższy wzrost cen – o 360 procent.

 

Pandemia Covid-19

Wysokie wzrosty cen wynikają z napięć światowego handlu towarów, które można w przeważającej części przypisać pandemii koronawirusa. Eksperci wskazują na zaburzone łańcuchy dostaw i znaczny wzrost cen energii.

Tymczasem branża ciągle narzeka na ogromne braki w zaopatrzeniu. W grudniu problem ten ponownie się nasilił. Około 82 procent firm ankietowanych przez Instytut Ifo skarżyło się na braki i problemy w zaopatrzeniu w podstawowe produkty i surowce – to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. W listopadzie było to 74 proc. To jakiś paradoks – powiedział w czwartek przewodniczący badania Ifo, Klaus Wohlrabe. „Księgi zamówień są zapełnione. Brak materiałów nie pozwala jednak firmom odpowiednio zwiększyć produkcji”.

Bardzo wysokie koszty importowe prawdopodobnie będą również miały wpływ na całkowite ceny konsumpcyjne. W końcu firmy starają się przekazać wyższe koszty konsumentom. W tym roku Bundesbank spodziewa się, że inflacja w Niemczech wyniesie 3,2 proc. w oparciu o zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych, który Europejski Bank Centralny (EBC) wykorzystuje w swojej polityce pieniężnej w strefie euro. W nadchodzącym roku wskaźnik ten powinien wzrosnąć do średnio 3,6 procent.

Europejski Bank Centralny dąży do stopy inflacji na poziomie dwóch procent dla całego obszaru walutowego w perspektywie średnioterminowej. EBC niedawno ogłosił niepewne wycofanie się ze skupu obligacji, aby wesprzeć gospodarkę. Kluczowa podwyżka stóp nie jest jeszcze widoczna.

Źródło: https://www.kurier.de/inhalt.konjunktur-importpreise-steigen-so-stark-wie-seit-1974-nicht-mehr.4d792b80-0d8d-4b54-b58c-6470b7734d78.html

Tłumacz: Maja Knychalska

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl